Ana sayfa Video Galeri ABD’nin eski başkanı Jimmy Carter, bindiği tarifeli uçaktaki tüm yolcularla tokalaştı

ABD’nin eski başkanı Jimmy Carter, bindiği tarifeli uçaktaki tüm yolcularla tokalaştı

PAYLAŞ

ABD’nin Georgia eyaletinin Atlanta şehrinden Washington DC’ye seyahat eden Eski Başkan Carter, bindiği tarifeli uçaktaki tüm yolcuların ellerini sıkarak yolculara ‘Nasılsınız’ dedi.

Özellikle gençlerden yoğun ilgi gören eski başkanı yolcular sevgi gösterisiyle karşıladı.


Jimmy Carter kimdir?

James Earl “Jimmy” Carter Jr. (d. 1 Ekim 1924), Amerikan politikacı ve Amerika Birleşik Devletleri’nin 39. başkanı. 1977-1981 yılları arasında başkanlık yapmıştır. Carter Center’daki çalışmalarından dolayı 2002 yılında Nobel Barış Ödülü’nü kazanmıştır.

1924 yılında doğdu. ABD’nin Georgia eyaletinde fıstık tarımıyla uğraşan bir ailenin çocuğudur. 1970 yılında Georgia eyaletine vali seçildi. 1976 yılında o zamanki başkan Gerald Ford’a karşı Demokratik Parti’den adaylığını koydu ve seçimi küçük bir farkla kazanarak başkan oldu.

Başkanlığı sırasında petrol krizi yaşandı. Enflasyon oranı tarihin en yüksek değerlerinden birine ulaştı. Sovyetler Birliği Afganistan’ı işgal etti. İran’daki Şah Muhammed Rıza Pehlevi yönetimi yıkılarak İran İslam Cumhuriyeti kuruldu. ABD’nin Tahran’daki elçiliği hükümetten cesaret alan bir grup öğrenci tarafından işgal edildi ve elçilik çalışanları 444 günlük bir süreyle rehin alındı. Bu durum başkanlığının son günlerine kadar sürdü ve rehinelerin serbest bırakılması konusunda başarısızlığı 1980 yılındaki başkanlık seçimlerini Ronald Reagan’a kaybetmesinde büyük rol oynadı.

Başkanlığından sonraki dönemde dünya çapındaki birçok krizde ara buluculuk görevini üstlendi. Bu konudaki katkılarından dolayı 2002 yılında Nobel Barış Ödülü aldı.