Ana sayfa Öne Çıkanlar ABD’nin Ankara eski Büyükelçisi: İlişkiler kırılma noktasına gelebilir

ABD’nin Ankara eski Büyükelçisi: İlişkiler kırılma noktasına gelebilir

PAYLAŞ

Türkiye hakkında araştırmalar gerçekleştiren Centre for Turkey Studies (CEFTUS) organize ettiği bir programda konuşan ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, Türkiye-ABD ilişkilerini ve son dönemde yaşanan gerginlikleri değerlendirdi.

Jeffrey, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Türkiye’yi kendi istediği şekilde biçimlendirmeye çalışması ile Türkiye’nin batıdan uzaklaştığının gözlemlediğini’ söyledi. Erdoğan’ın ekonomik alandaki çalışmaları sayesinde Türkiye’nin Avrupa içerisinde daha da entegre olduğunu da hatırlatan Jeffrey, ABD’nin Türkiye’nin bölge konusundaki çabalarını ilk başlarda desteklediğini ifade etti.

Bunların arasında Kıbrıs müzakerelerinde Türkiye hükümetininin ilk dönemde ılımlı yaklaşması, barış sürecinin başlatılması, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile ilişkilerin geliştirilmesi ve Golan Tepeleri konusunda Suriye ve İsrail arasında arabulucuk gibi pek önemli unsurun bulunduğunu söyleyen Jeffrey durumun şimdilerde değiştiğini belirtti.

Suriye konusunda ABD ve Türkiye ilişkilerinin kötüleştiğini belirten James Jeffrey, ABD’nin IŞİD’i yok etmek konusunda ‘neredeyse takıntılı olduğunu’ iddia ederek bu yüzden PYD’ye destek verdiğini savundu.

Ayrıca Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesi ve Rıza Sarraf davası gibi hukuki anlaşmazlıklarla iki ülkenin misillemelere devam ettiğini vurgulayan eski Büyükelçi vize başvurularındaki kısıtlamalarla endişe verici bir durum olduğunu söyledi. Jeffrey, bu tür misillemelerin ilişkileri kırılma noktasına getirebileceğini söyledi.