Ana sayfa Editörden “Abdülhamid’in olumsuz özelliklerinden bahsetmek cesaret işi haline geldi”

“Abdülhamid’in olumsuz özelliklerinden bahsetmek cesaret işi haline geldi”

PAYLAŞ

Karar Yazarı İbrahim Kiras, TRT’de yayınlanan “Payitaht Abdülhamid” dizisinde canlandırılan bazı sahneleri gündeme getirdi. Abdülhamid’in mehter marşı dinlediği ve bir elçiyi tokatladığı şeklindeki sahneleri hatırlatan Kiras, “Oysa bilinmesi gereken şey çok basit: Abdülhamid ne süpermendi ne de evliya.” dedi.

Yazının ilgili bölümü şöyle:

Bu yüzden son günlerde konuşulan Sultan Abdülhamid’le ilgili dizi filmi de hiç görmedim. Dediklerine göre hikâyede epeyce bir anakronizm varmış. Yani o döneme ait olmayan olaylar veya davranışlar… Mesela dediklerine göre padişah, İngiliz büyükelçisini tokatlıyormuş. Mesela mehter müziği dinliyormuş. Öbürü iyice absürt ama en gerçek dışı olanı bu ikincisi. Çünkü Sultan Hamid’in bir büyükelçiyi tokatlaması -ne kadar saçma da olsa- teorik olarak mümkün ama mehter müziği dinlemesi kesinlikle imkansızdı. Çünkü mehter bölüğü Hamid’in dünyaya gelmesinden yıllar önce Yeniçeri ordusuyla beraber ortadan kaldırılmıştı ve yeni kurulan orduda askeri müzik olarak batı usulü marşlar mehterin yerini almıştı.

D. Mehmet Doğan’ın TYB sitesinde çıkan bu konuya dair yazısında gördüm: Söz konusu dizide şeyhülislam efendi, Sultan Abdulhamid için “Yeryüzünde Allah’ın halifesi…” hitabında bulunuyormuş.

Bu son örnek de iyice gösteriyor ki bu işleri pek bilmeyen kişilerin elinden çıkıyor yeni tarih literatürü. Dolayısıyla tehlikenin ciddiye alınması gereken bir derecede vahamet taşımasının sebepleri de az çok anlaşılmış oluyor.

Oysa bilinmesi gereken şey çok basit: Abdülhamid ne süpermendi ne de evliya. Elbette Deccal veya Drakula da değildi. Hataları ve sevapları olan bizim gibi bir faniydi. Ne var ki yakın zaman öncesine kadar Abdülhamid’in hep hataları dile getirilirdi. Kıbrıs’ı İngilizlere vermesi, donanmayı Haliç’te çürütmesi, aydınlara karşı düşmanlığı, aşırı evhamlı kişiliğinden dolayı devlet işlerinde liyakatin yerine sadakati esas alan tercihleri vs. vs…

Sonra gün oldu devran geçti, Abdülhamid’in olumsuz özelliklerinden bahsetmek cesaret işi haline geldi.

Böyle olmamalıydı.

Yazının tamamı için…