Ana sayfa Logo Altı Açlık grevinin 254’üncü gününde olan Nuriye Gülmen yine tahliye edilmedi

Açlık grevinin 254’üncü gününde olan Nuriye Gülmen yine tahliye edilmedi

PAYLAŞ

KHK ile ihraç edilen ve işlerine geri dönme talebiyle başlattıkları açlık grevinin 254. güne giren akademisyen Nuriye Gülmen ve eğitimci Semih Özakça’nın yargılandığı davanın dördüncü duruşması bugün Sincan Cezaevi Kampüsü’ndeki Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Semih Özakça tekerlekli sandalyeyle gelirken, Nuriye Gülmen de SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) yoluyla bağlandı. Gülmen, “Terör demagojilerine inanmayıp bizim için birşeyler yapan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Duruşma savcısı Nuriye Gülmen’in ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurma’, Semih Özakça’nın ise ‘Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ iddiasıyla cezalandırılmasını istedi. Özakça’nın diğer suçlamalardan beraatini isteyen savcı, Acun Karadağ için de beraat istedi.

Savcının mütalaasının ardından söz alan Semih Özakça, “Hakkımızda bulunabilmiş bir suç unsuru yok. İktidar tüm kurumları ile bir çaba içinde, bizi örgüt üyesi yapma derdinde. Yaşamak için ekmeğimizi istiyoruz. Tutuklu kalsak da, ev hapsinde olsak da, ekmeğimiz için açlık grevindeyiz” dedi. Nuriye Gülmen’e seslenen tutuksuz sanık Acun Karadağ ise “Nuriye, dünyada saygı duyduğum en büyük kadınsın. Mutlaka biz kazanacağız” dedi. Savcının tutukluluğunun devamını istediği Nuriye Gülmen ise “Şahsıma yönelik saldırılara cevap vermek için savunmayı mahkemeye vermek istiyorum. Mahkemeye gelmek istiyorum” dedi.

Nuriye Gülmen 2 yıl takip edilmiş

Gülmen, Özakça ve Karadağ’In ardından söz alan Avukat Murat Yılmaz ise Nuriye Gülmen hakkında Eskişehir’de ‘örgüt’ davası açıldığını ve bu yüzden 2014-2016 yılları arası teknik ve fiziki takibe alındığını öğrendiklerini vurgulayarak, “El insaf takip ettiğiniz insan için bir delil olmaz mı” diye sordu.

Karar için ara veren mahkeme hayeti, Nuriye Gülmen’in tutukluluk halinin devamına ve Selih Özakça’nın adli kontrolün kaldılması talebinin reddine karar verdi. Duruşma 27 Kasım’a ertelendi.Karardan sonra adliye koridorlarından ‘Nuriye ve Semih onurumuzdur” sloganları yükseldi. Dışarıda slogan atan gruba polis müdahele etti.

Müdafi avukatlarının hazır bulunduğu duruşmaya Yüksel Caddesi’nde devam eden ‘işimizi geri istiyoruz’ eylemini sürdüren ve aynı davadan yargılanan Acun Karadağ, Veli Saçılık ile HDP ve CHP milletvekilleri ile çok sayıda kurum temsilcisi de katılıyor.
(Atıgerçek)