Ana sayfa Gündem ”Adaletin olmadığı bir ülkede partinin ve bakanlığın adında ‘adalet’ var”

”Adaletin olmadığı bir ülkede partinin ve bakanlığın adında ‘adalet’ var”

HDP Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, Adalet Bakanlığı bütçesi üzerine TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Bakan Abdulhamit Gül'e seslenerek "Partisinin ve bakanlığının isminde adalet var ama Türkiye'de maalesef adalet yok" dedi.

PAYLAŞ

Gergerlioğlu ‘adaletsizlik’ tespitine dair şu örnekleri verdi:

“Hamile tutuklularla ilgili Hâkimler ve Savcılar Kuruluna başvurumuz vardı. 1 Ağustosta başvurmuşuz, üyesi bulunduğunuz Hakimler ve Savcılar Kurulundan tek bir cevap yok. Yasaya aykırı bir şekilde, hamile insanlar tutuklanıyor.

Düşünce özgürlüğü mağdurları ve HDP’li siyasiler cezaevinde talebime rağmen ziyaret edemiyorum!

Tüm parti vekilleri beş buçuk ay boyunca 294 soru önergesi vermiş. Kaçı cevaplanmış biliyor musunuz? 1’i. O cevap da komedi, istatistik sorulmuş “Şu istatistikler için şu web sitesine bakınız” denmiş.”

Gergerlioğlu konuşmasının devamında soruşturmalara değindi:

“Cumhuriyet savcılıklarında 2006 yılında 3 bin şüpheli vardı, şu anda 12 milyon şüpheli soruşturuluyor.

743 bebek 72 hamile ve emziren hanım yasaya aykırı bir şekilde hapishanelerde! Cezaevlerinde darp iddiaları, tek kişilik hücre, süngerli oda var!

50 bin fazlası olan cezaevlerini konuşuyoruz. 50 bin kişi fazla çünkü Türkiye’de adalet yok, düşünce özgürlüğünden faydalanmak isteyen herkes direkt cezaevine atılıyor.

Sağlığa erişim cezaevinde neredeyse imkansız! Adalet Bakanlığı kadrosunda sadece 8 doktor var!”

Cezaevindeki hasta tutukluları da gündeme getiren Gergerlioğlu; cezaevlerindeki diğer sorunları şöyle sıraladı:

“Haberleşme gaspı, yeni eşya dayatması, pahalı kantinler, ailenin yanına nakil olamama, cezaevine su vermeme, yanmayan kaloriferler, karı koca tutukluluk dolayısıyla mağdur çocuklar…”