Ana sayfa Editörden Adil Gür: Kimse korktuğumuzu zannetmesin; değneğimizi gömdük ama yerini de unutmadık

Adil Gür: Kimse korktuğumuzu zannetmesin; değneğimizi gömdük ama yerini de unutmadık

PAYLAŞ

Referanduma iki gün kala anket açıklayan ve yüzde 60.8 ‘evet’ çıkacağını söyleyen kamuoyu araştırma kuruluşu A&G’nin patronu Adil Gür, eleştirilere Milliyet’teki yazısında cevap verdi. “Onlarca araştırmanın hata sınırları içerisinde birbirine yakın oranda yayınlandığı bir ortamda, hiç risk almadan benzer bir sonuçta açıklayabilirdik” diyen Gür, “Kimse korktuğumuzu, çekindiğimizi zannetmesin; değneğimizi gömdük ama yerini de unutmadık! Bu da böyle biline.” ifadelerini kullandı.

Gür’ün yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Araştırma bir öngörü, tahmin sanatı değil; rakamlara ve verilere dayanan bilimsel bir çalışma. Bulduğumuz rakamlardan farklı bir şeyi telaffuz etmek hem yaptığımız işe, hem bu işte emeği olan yüzlerce insana saygısızlık olurdu. Bugüne kadar ne bulduysak yayınladık; 2009’da herkes Ak Parti %45 -%50 alacak derken,%39 dedik.1 Kasım’da Ak Parti tek başına iktidar olamaz denilirken, rahat bir iktidar çıkacağını söyledik. Bu bir tahmin miydi? Elbetteki hayır! Bulduğumuz veriler bu yöndeydi. Yani bir araştırmacının, sınav döneminde bulduğu sonucun kime yaradığı, kime yaramadığı kaygısı olmadan verilerine güvenerek yayınlaması gerekirdi. Biz de onu yaptık! Hani bir söz vardır; “Kasap et derdinde, koyun can derdinde!”
Dünden buyana yapılan açıklamalara, eleştirilere baktığımda, şunu söylemeden geçemeyeceğim; elbetteki eleştiriler olacaktır. Bunu doğal ve saygıyla karşılarım. Ancak,nezaket sınırlarını aşan iftira ve tehditler için şu söylenebilir; Teessüf bile etmiyorum, tebessüm ediyorum! Bunca kara propagandaya verilecek en iyi cevap başarı olacaktır. Ha! kimse korktuğumuzu, çekindiğimizi de zannetmesin; değneğimizi gömdük ama yerini de unutmadık! Bu da böyle biline.
Bugün, tüm vatandaşlar sandık başında! Sonuç ne olursa olsun, yarın hep beraber bu ülkede kardeşçe yaşamaya devam edeceğiz. Bugüne kadar defalarca söyledim; Suriyelilerin gidecek bir Türkiye’si vardı. Ama bizim gidecek hiçbir yerimiz yok. Onun için lütfen dikkat!Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize en küçük oranda zarar verecek açıklamalardan kaçınmalıyız. Çünkü başka Türkiye yok…