Ana sayfa Öne Çıkanlar Adil Öksüz’ü serbest bırakan hakimin de aralarında bulunduğu 107 hakim ve savcı...

Adil Öksüz’ü serbest bırakan hakimin de aralarında bulunduğu 107 hakim ve savcı ihraç edildi

PAYLAŞ

HSK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bugünkü toplantının ardından listeler üzerindeki çalışmaları tamamladıklarını söyledi. Yılmaz, “107 hakim, savcı daha ihraç edildi. Bu, listeler halinde yapılan son ihraç. Bundan sonra itiraflarla yeni isimler geldikçe bizden sonraki Kurul da durumu değerlendirecektir ama var olan liste üzerindeki çalışmalar sona erdi. Üzerinde çalıştığımız bir liste kalmadı. İtirazları da tamamladık.” diye konuştu.

Bu kişilerden 105’inin itiraflar üzerine yapılan çalışmalar sonucunda ihraç edildiğini aktaran Yılmaz, 2 hakim, savcının başkaları üzerine kayıtlı ancak kendilerinin kullandığı belirlenen telefonlarında ByLock bulunduğunu kaydetti. Bu arada, listelerin savcılıklara da gönderildiği ve bu kişiler hakkında gözaltı kararı çıkarıldığı öğrenildi.

Son ihraçlarla Cemaat soruşturmaları kapsamında meslekten atılan hakim ve savcı sayısı 4 bin 238’e ulaştı. Öte yandan Adil Öksüz’ü, darbe girişiminin ardından serbest bırakan hakim Çetin Sönmez de ihraç edildi.