Ana sayfa Dünya Afganistan’da, yarım yılda bin 662 sivil hayatını kaybetti

Afganistan’da, yarım yılda bin 662 sivil hayatını kaybetti

PAYLAŞ

Afganistan’da uzayan savaşta bu yıl rekor sayıda sivil ölümlerin meydana geldiği bildirildi. Birleşmiş Milletler’in (BM) yayınladığı bir rapora göre, ölümlerin çoğunluğu isyancıların bombalı saldırıları sonucunda oldu. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Raad el Hüseyin, bu yıl Ocak ve Haziran ayları arasında bin 662 kişinin öldüğünü belirtti. Hüseyin, bu ölüm rakamlarının her birinin, parçalanmış bir aileyi, hayal edilemez travmalar ve acıları, insan haklarının zalimce ihlalini yansıttığını söyledi.

Rapor, 31 Mayıs’ta Kabil’in merkezinde bomba yüklü kamyonla düzenlenen ve en az 90 kişinin yaşamını yitirdiği saldırının, 2001’de Taliban’ı deviren Amerika öncülüğündeki operasyonların başlamasından bu yana en ölümcül saldırı olduğunu doğruladı.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan rapora göre, isyancıların saldırıları neticesinde bin 141 sivil hayatını kaybederken, bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12’lik artışa tekabül ediyor. Saldırılarda 2 bin 348 kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

Raporda Afgan güvenlik güçleri övülürken, geçen yıla göre bu yıl daha az sayıda sivilin karşılıklı ateş arasında kaldığı kaydediliyor. Rapora göre, isyancıları hedef alan askeri operasyonlar sırasında 434 sivil yaşamını yitirdi.

Afganistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü General Dovlat Veziri Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, sivil ölümlerinin yüksek sayıda olmasını, isyancıların sivilleri kalkan olarak kullanmasına bağladı. Veziri, Afgan ordusunun operasyonlarda sivil ölümleri engellemek için çok dikkatli davrandığını söyledi.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid ise, “taraflı” olarak nitelediği raporu reddetti ve raporun Taliban’ın kontrolü altında bulunan bölgelerde Afgan ve koalisyon güçleri tarafından öldürülen sivilleri hesaba katmadığını savundu.