Ana sayfa Dünya Afganistan’ın doğusunda ABD askeri uçağı düştü

Afganistan’ın doğusunda ABD askeri uçağı düştü

PAYLAŞ
© REUTERS / Kacper Pempel/Illustration

Afganistan’ın doğusunda düşen uçak için ABD’li yetkililerin Reuters’e ‘ABD ordusuna ait küçük uçak’ açıklaması yapmasına karşın, ilk etapta Pentagon haberleri yakından takip ettiklerini ve kazayı soruşturduklarını söylemekle yetindi.

‘Çok sayıda üst düzey CIA yetkilisi taşıyordu’

Öncesinde Taliban, istihbarat görevine çıkmış bir ABD uçağını düşürdüğünü iddia etti.

Taliban’ın açıklamasında içinde çok sayıda üst düzey CIA yetkilisinin de bulunduğu bir ABD casus uçağı düşürdüğü iddiasına yer verildi.

Taliban sözcüsü, uçaktaki CIA ajanlarının hepsinin öldüğünü öne sürdü.


Reuters’e konuşan ABD’li yetkililer ise küçük askeri uçağın düşman faaliyeti sonucu düştüğüne dair henüz bir işaret olmadığını söyledi.

Uçağın düştüğü Afganistan’ın doğusundaki Gazne vilayetinin Deh Yek ilçesine bağlı Saduzey beldesi, Taliban’ın kontrolündeki bölgede.

‘ABD Hava Kuvvetleri’ne ait Bormbardier E-11A uçağına benzetildi’
Sosyal medyada paylaşılan olay yerine ait fotoğraflar ve bir videoda gözüken enkazın ABD Hava Kuvvetleri’ne ait Bormbardier E-11A uçağına benzediği belirtildi.


ABD ordusu bu tip uçakları Afganistan’da gizli elektronik gözetim ve kontrol amaçlı kullanıyor.

İlkin uçağın Ariana Afgan Havayollarına ait olduğu iddia edilmişti, ama şirketten yalanlama geldi.

Ardından Gazne Valisi Vahidullah Kilimzey, uçağın Ariana Hava Yollarına değil, yabancı bir ülkeye ait olduğunu ve yandığı için üzerindeki yazıların okunamadığını söyledi.

Kilimzey, düşme nedeninin teknik arıza olabileceğini kaydetti.

Pentagon da Afganistan’ın Gazne vilayetinde bir ABD uçağının düştüğüne ilişkin haberlerin farkında olduklarını ve olayı araştırdıklarını duyurdu.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) Sözcüsü Binbaşı Beth Riordan, yerel yetkililerin düştüğünü açıkladığı uçağın tipi ve nereye ait olduğunun henüz bilinmediğini söyledi.

Riordan, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını belirtti, ancak daha fazla ayrıntı vermedi.