Ana sayfa Sürmanşet AGİT heyeti, referandum görevine başladı

AGİT heyeti, referandum görevine başladı

PAYLAŞ

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı / Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Birimi (AGİT/DKİHB) tarafından oluşturulan Sınırlı Referandum Gözlem Heyeti (SSGH) Ankara’da çalışmalarına başladı.

Heyetin çalışmalarına resmen başladığını duyurmak ve neler yapacağını anlatmak için özel bir basın toplantısı düzenlendi. Heyet başkanı Tana de Zulueta’nın toplantıda verdiği bilgilere göre, heyette Ankara’da yerleşik olarak faaliyet gösteren 11 uzmandan oluşan çekirdek ekibin yanı sıra Türkiye’nin çeşitli yerlerinde görevlendirilecek 24 uzun dönemli gözlemci de bulunacak.

Heyet, 16 Nisan referandumunu AGİT taahhütleri ve demokratik seçimler için gerekli olan uluslararası standartlar ve iç hukuk açısından gözlemleyecek. Gözlemciler, kampanya faaliyetleri, referandumun işleyişi, referandum mevzuatının uygulanması ve referandumla ilgili uyuşmazlıkların çözümünü izleyecek. Gözlem sürecinin bir parçası olarak SSGH tarafından kapsamlı bir medya izlemesi de yapılacak.

AGİT heyeti gözlemleri sırasında devlet yetkilileri, siyasi partiler, sivil toplum, medya ve uluslararası organizasyonların temsilcileriyle görüşmeler yapacak. Heyet, referandum günü sınırlı sayıda oy verme merkezini ziyaret edecek ancak referandum günü oy verme, sayım ve sonuçların dökümüyle ilgili herhangi bir sistematik gözlem yapmayacak. AGİT heyetine Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nden (AKPM) gelecek temsilciler de katılacak.

Heyet, referandumdan bir gün sonra AKPM gözlemcileri ile birlikte düzenleyeceği basın toplantısıyla ilk gözlem raporunu açıklayacak. AGİT’in referandum sürecinin gözlemlenmesine dair kapsamlı son raporu da referandumdan yaklaşık iki ay sonra yayınlanacak.