Ana sayfa Logo Altı AGİT: Mühürsüz oy kararı kanuna aykırı!

AGİT: Mühürsüz oy kararı kanuna aykırı!

PAYLAŞ

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşikilatı (AGİT) uluslararası gözlemcilerinin, Türkiye referandumuyla ilgili gözlemleriyle ilgili beklenen ön raporu yayımladı. Uluslararası gözlemciler, seçim öncesin eşit şartların oluşmadığını belirtti; referandumun Avrupa Konseyi standartlarını karşılamadığını ve yasal çerçevenin demokratik süreci sağlamada yetersiz olduğunu ifade etti.

Ön raporda şu ifadelere yer verildi:

-Kampanya çerçevesi kısıtlayıcıydı ve çok sayıda mahalli yetkilinin yanı sıra cumhurbaşkanı ve birtakım ileri gelen devlet yetkililerinin “Evet” kampanyasına etkin katılımı nedeniyle kampanya dengesiz olmuştur.
-AGİT/DKİHB SRGH kamu kaynaklarının kötüye kullanımının yanı sıra, birtakım partilerin ve sivil toplum örgütlerinin “Hayır” kampanyasını destekleyen çabalarının engellendiği de gözlemlemiştir.
-Kampanya dili birtakım üst düzey yetkililerin “Hayır” destekçilerini terörist destekçileri ile bir tutması ile lekelenmiştir.
-“Hayır” destekçileri kampanya faaliyetleri sırasında çok sayıda durumda polis müdahaleleri ve şiddet içeren saldırılar ile karşı karşıya kalmışlardır. Bu ihlaller kampanyalarda özgürlük ve eşitlikle ilgili AGİT taahhütlerine, Avrupa Konseyi standartlarına ve diğer uluslararası yükümlülüklere aykırıdır.
-Anayasa referandumu eşit olmayan bir ortamda gerçekleşti.
-Oy sayım prosedüründe son değişiklikler önemli bir güvenceyi ortadan kaldırdı.
-Ziyaret ettiğimiz sınırlı sayıdaki sandık referandum gününde düzenli ve verimliydi. Referandum genel olarak standartları tutturamadı, hukuki altyapı gerçekten demokratik bir süreç için yetersizdi.
-Anayasa referandumunda idari kaynaklar “evet” kampanyası lehine uygunsuz olarak kullanıldı. Medyada tarafların eşit şekilde yer almasına izin verilmedi; YSK’nın tarafsız içeriği engelleme yetisi ortadan kaldırıldı.
-Anayasa referandumu uluslararası standartlara uyumun gerisinde kaldı.
-YSK’nın mühürsüz pusulalar hakkındaki kararının önemli bir güvenceyi ortadan kaldırdığını ve kanunla çelişkili olduğunu söyleyebiliriz.”