Ana sayfa Gündem Ahmed Arif’in şiiri ‘örgüt propagandası’ sayıldı

Ahmed Arif’in şiiri ‘örgüt propagandası’ sayıldı

PAYLAŞ

Adana’da 28 Eylül 2016’da gözaltına alındıktan sonra mahkeme tarafından ev hapsi cezası verilen Çukurova Üniversitesi Edebiyat Bölümü son sınıf öğrencisi Kamuran Kılgı hakkında yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame, Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Dihaber’de yer alan habere göre, “Örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılanacak olan Kılgı hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, sosyal medya paylaşımlarının suç unsuru olarak değerlendirildiği görüldü. Kılgı’nın, sosyal medyada DAİŞ ile savaşırken yaşamını yitiren kuzeni YPG’li Nurettin Kılgı ve YPG’ye katılan arkadaşının olduğu askeri kıyafetli fotoğrafı paylaşması, “Örgüt propagandası” suçlamasına delil sayıldı.

ŞİİR PAYLAŞMAK DA SUÇ

Yine iddia makamının suç unsuru olarak değerlendirdiği fotoğrafın yorum kısmına şair Ahmed Arif’in “Kalbim Dinamit Kuyusu” şiirinden yazılan “Beni baskınlar götürür, gerillanın şah damarı halkıma, nice bir yangınları düşer alın çatıma…” dizelerinin “Örgüt propagandası” suçlamasını yönetmesi dikkat çekti. İddia makamının Kılgı hakkında “örgüt üyeliği” suçlamasına kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verirken, Kılgı’nın sosyal medya paylaşımları üzerinde “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla dava açılmasını istedi. Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi ise Kılgı hakkında “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla dava açarken, davanın ilk duruşması ise 25 Ocak’ta görülecek.

‘EĞİTİM HAKKIM ELİMDEN ALINDI’

Hakkında dava açılmasına ve “ev hapsi”nin devam edilmesine tepki gösteren Kılgı, sosyal medya paylaşımlarından dolayı 4 aydır “ev hapsi”nde olduğunu ve mağdur edildiğini aktardı. Kuzeninin fotoğrafının altına Ahmed Arif’in şiirinden bir kesiti paylaşmasının suç unsuru olarak gösterildiğini ifade eden Kılgı, şiir yazmanın bile “örgüt propagandası” olarak değerlendirilmesine tepki gösterdi. Bazı kişilerin “ev hapsi” cezalarının kaldırıldığını ancak kendisinin kaldırılmadığını dile getiren Kılgı, “Ev hapsi nedeniyle sınavlarıma gidemedim. Sınavlara girmek için dilekçe yazdım ama red edildi. En doğal olan eğitim hakkım engellendi. Bu KHK’larla bir öğrenci olarak bende etkilendim. Okulum uzadı ve eğitim hakkım elimden alındı. Bu hukuksuzluğun son bulmasını istiyorum” dedi.