Ana sayfa Editörden Ahmet Nesin: Hava Kuvvetleri Komutanı 22 generalle düğüne gitmiş, darbe girişiminden haberleri...

Ahmet Nesin: Hava Kuvvetleri Komutanı 22 generalle düğüne gitmiş, darbe girişiminden haberleri yok

PAYLAŞ

MİT’e gelen ihbar sonrası darbe yapılacağına dair kanaatin oluşmasıyla birlikte Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın saat 16.00’da her şeyden haberdar olduğunu hatırlatan artıgerçek yazarı Ahmet Nesin, Akar’ın her şey bilmesine rağmen Jandarma Genel Komutanı ve Hava Kuvvetleri Komutanı’nın gelişmelerden saatler sonra haberdar olduğuna dikkat çekti. Nesin yazısında, “Bu darbe girişiminin içinde hangi komutan hangi komutana güvenmiyor, siz bişey anladınız mı. Yada hangisi işin içinde ama sonradan vazgeçmiş” ifadelerini kullandı.

Nesin’in yazısı şöyle:

Uzatmanın bir anlamı yok, subayın biri MİT’e geliyor ve Hakan Fidan’ın askerler tarafından alınacağını bildiriyor ve o saatten itibaren darbe girişimi hem MİT hem de genel kurmay tarafından biliniyor. Saat 16.00 dolaylarında Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar her şeyden haberdar, ne ilginç değil mi, Fidan askerin darbe yapacağından korktuğunu askerin başına bildiriyor.

Genelkurmay başkanı Hulusi Akar darbe girişimini saat 16.00 gibi öğrenirken düğünde olan Jandarma genel komutanı Galip Mendi kaç gibi öğreniyor dersiniz!.. Galip Mendi darbeden saat 21.00 gibi haberdar oluyor. Arada 7 saat fark var ve haberi veren de Hulusi Akar değil, komutanın emir astsubayı düğünün devam ettiği Ankara Gazi Orduevi kapısından silah sesleri geldiğini söylüyor.

Genelkurmay başkanı Hulusi Akar’ın bütün hava sahalarını uçuşlara kapattığı emri saat 19.06’da her yere ulaşıyor. Ulaşıyor ulaşmasına da, sanırım bitek hava kuvvetleri komutanı Abidin Ünal’a ulaşmıyor. Çünkü hava kuvvetleri komutanı Abidin Ünal da o sırada önemli bir görevde, evet o da Kadıköy Moda’da bir düğünde. Yalnız da değil, tamı tamına 22 generalle beraber gitmiş düğüne ve darbe girişiminden haberleri yok.

İfadelere baktım, düğünde “Ankara’nın Bağları, Büklüm Büklüm Yolları…” çalmıyor, büyük olasılıkla “Kızılcıklar oldu mu…” çalıyordur. Anladığım bişey daha var, hava kuvvetleri komutanı Abidin Ünal’ın eniştesi yok, çünkü darbeyi kendisine 21.30’da eşi haber ediyor. Bu bir hava kuvvetleri komutanı için nasıl bir duygudur bilemem, darbe girişimi var, genel kurmay başkanı haberdar ama kendisine 5.5 saat sonra eşi haber veriyor.

Bu darbe girişiminin içinde hangi komutan hangi komutana güvenmiyor, siz bişey anladınız mı. Yada hangisi işin içinde ama sonradan vazgeçmiş. Bilhassa deniz kuvvetleri komutanı kendi cep telefonu ve yaverinin telefonundan yaklaşık 160 küsur kez, o kadar kısa sürede kimleri aramış ve neler konuşmuş. 5 komutandan işin içinde olan var da vazgeçen mi var bu süre içinde, bunların hiçbirini bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey sadece jandarma genel komutanının emekli edildiği. Diğer komutanlar kendilerine haber vermeyen genel kurmay başkanına nasıl güvenip de devam ediyor, herkes sus-pus…

Yazının tamamı için…