Ana sayfa Editörden Ahmet Nesin: Erdoğan, ‘size yalvarıyorum silkinin ve beni bir daha seçin. Yargılanırken...

Ahmet Nesin: Erdoğan, ‘size yalvarıyorum silkinin ve beni bir daha seçin. Yargılanırken alayınızı yakarım’ diyor

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendi partisine karşı mağdur rolü oynadığını söyleyen artıgerçek yazarı Ahmet Nesin, Erdoğan’ın “Ben artık bittim, 2019 yılında seçilme şansım yok, size yalvarıyorum, silkinin ve beni bir daha seçin” diye seslendiğini söyledi.

Nesin’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Erdoğan kaç gündür siyaset değiştirdi. Hep halka ağlayan ve kendisini hem dinen hem de siyaseten mağdur gösteren Erdoğan artık bunu kendi partisine uygulamaya başladı. Erdoğan parti toplantılarında artık “Ben artık bittim, 2019 yılında seçilme şansım yok, size yalvarıyorum, silkinin ve beni bir daha seçin, Bu benim son şansım, yoksa hem uluslararası mahkemelerde, hem de Türkiye’deki mahkemelerde yargılanacağım. Yargılanırken de alayınızı yakarım” diye sesleniyor. Son koz olarak da Celal Başlangıç’ın dün Artı Gerçek’te yazdığı gibi CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu HDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın yanına göndermek var. Bu kadarına cesaret edecek mi bilmiyorum ama sanırım artık başka şansı kalmadı gibi gözüküyor.

Diğer darbe sonraları olmayan ne oldu da Erdoğan faydalandığı darbelerle kendini bitirdi? Bikaç nedeni var bence. Gezi olayları Türkiye’de beklenmeyen bir birleşmeydi. Esasında bunun gelişi Tekel İşçileri direnişiyle baş göstermişti. Orada da her görüşten işçiler omuz omuza direndiler. Sonucunun ne olduğu çok da önemli değil bence, çünkü orada sosyalistlerle ülkücü işçiler, türbanlılarla Kürt ve CHP’li işçiler, AKP’li işçiler beraberlerdi.

İkincisi 7 Haziran seçimleri oldu. Bu darbe bugüne değin askeri darbeler dışında Türkiye’de cereyan eden ilk sivil ve demokratik darbeydi esasında. Sosyalistler, sosyal demokratlar ve Kürtler yıkılmaz denilen AKP hükümetini sandıkta yıktılar. Bunlarda hepimizin azıcık da olsa payı mutlaka vardı, buralara hep beraber geldik ama başka bir farkı vardı diğerlerinden. Gençlerin kullandığı sosyal medya her şeyi su yüzüne çıkarıyordu. Artık hükümet ve derin devlet yalan söyleyemiyordu. İşte bütün bunlar Erdoğan’ı bitirdi. Anlayacağınız Erdoğan’ı çok güvendiği ve çoğunu kendi yaptırdığı darbeler bitirdi. O yüzden artık AKP’ye yalvarmaya başladı…

Yazının tamamı için…