Ana sayfa Editörden Ahmet Nesin: Gülen ekibi, darbe girişimini başlatan değil, içinde yer alan bir...

Ahmet Nesin: Gülen ekibi, darbe girişimini başlatan değil, içinde yer alan bir ekiptir

PAYLAŞ

Artıgerçek yazarı Ahmet Nesin, 15 Temmuz darbe girişiminde rol alan aktörleri ve darbe girişimine ilişkin tespitlerini sıraladı. Nesin, Gülen grubu için, “15 Haziran darbe girişimini başlatan değil, içinde yer alan bir ekiptir” tespitini yaptı.

Ahmet Nesin’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

-Ergenekon grubu, beraat etseler de darbe girişiminde bulunduklarını kimse inkar edemez, tamam dosyaların içinde çok abuk-sabukluk var ama bunların alayının da Gülen ekibi tarafından yerleştirildiği söylenemez…
-Erdoğan ekibi, iktidara geldiğinden beri sivil darbe girişimine başladı ve bunu gerçekleştirmek için her yolu denedi ve sonunda darbeci diye hapsettiği Ergenekoncularla beraber hareket etmek zorunda kaldı…
-Fethullah Gülen ekibi, esasında askeri darbe yapmak gibi bir niyetleri yoktu ama yok olmamak için her kesimden yapılacak darbenin içinde yer almak için ellerinden geleni yaptılar. 15 Temmuz darbe girişimini başlatan değil, içinde yer alan bir ekiptir. Erdoğan’la araları açılmasaydı bütün darbelere karşı duracaklardı. Zaten bir anlamda sivil Gülen darbesini yapmışlardı ve Erdoğan bunu farkettiğinde ipler kopmaya başladı…
-NATO’yu destekleyen subaylar, daha çok hem NATO’ya hem de ABD’ye bağlı subaylardan oluşan grup. Askeriyede, bilhassa son 10 yılda iyice su yüzüne çıkan ŞANGHAY’cı subaylarla NATO’cu subayların kavgası vardı.
-Kemalist-ulusalcı subaylar, zaten isimlerinden de belli olmak üzere bugüne kadar yaşadığımız, daha doğrusu mazur kaldığımız bütün darbelerde onlar ön saflarda bulundular. Bu grup esasında Gülen ekibi dışında her grubun içinde var olan bir grup. AKP’nin her geçen gün şeriata yaklaşmasıyla birlikte zaten her daim içlerinde olan darbecilik ayaklandı ve girişimin içinde yer aldılar.
-ŞANGHAY’cı subaylar NATO’nun artık Türkiye için bir yük olduğunu söylemeye başladılar ve esasında bu tartışmada Erdoğan’da ŞANGHAY’cılar yanında yer aldı. ŞANGHAY 5’lisine yaklaşım esasında Turgut Özal dönemine kadar yansıyor.
-Neden emekli oluyorum ekibi, bu ekip de her grup içinde var olan, daha çok siyasi nedenlerle 30 Ağustoslarda emekli edilecek subayları dört gözle bekleyip terfi edecek subaylar grubudur. 15 Temmuz darbe girişiminde kendilerinin de emekli edileceğini anlayınca darbe girişimine dahil olan ekip.

Yazının tamamı için…