Ana sayfa Editörden Ahmet Nesin: Siz bu videodan ne anlarsınız bilemem ama ben Akar’ın darbenin...

Ahmet Nesin: Siz bu videodan ne anlarsınız bilemem ama ben Akar’ın darbenin şefi olduğunu anlarım

PAYLAŞ

Artıgerçek yazarı Ahmet Nesin, 15 Temmuz darbe girişiminin ana davasına ilişkin iddianamede yer alan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Akıncı Üssü’ne götürülme görüntülerinin neden 15 ay sonra servis edildiğini sordu.

Görüntülerde Hulusi Akar’ın gözleri bağlı bir şekilde dimdik durduğunu ve onu ören gören askerlerin selam verdiğini hatırlatan Nesin, ” Siz bu videodan ne anlarsınız, onu bilemem ama ben Hulusi Akar’ın darbenin şefi olduğunu anlarım.” diye yazdı.

Nesin’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Görmeyeniniz var mı, bilmiyorum ama darbe girişimine karşı darbe gecesiyle ilgili yeni bir video bulundu. Ne kadar zaman geçtikten sonra bulundu derseniz, tamı tamına 15 ay sonra bulundu. Bunca insan ve darbeci yakalandı da bu videoya neden bu kadar geç ulaşıldı, bilmiyorum ama mesleğim gereği kuşkucu olduğumdan benim dikkatimi çekti. Videoda genel kurmay başkanı Hulusi Akar ve şimdiki kara kuvvetleri komutanı Yaşar Güler’in darbeciler tarafından yakalanıp, akıncı üssüne getirilişi var.

Bu videoda kafama takılan çok soru var, bunlardan birincisini yukarıda yazdım. Neden 15 ay sonra ortaya çıktı yada ellerinde vardı da yeni mi yayınlama gereği duydular, yeni yayınlama gereği duydularsa da neden bu kadar beklendi? Biliyorum, İstanbul Büyükşehir belediye başkanının istifa nedenini açıklamayan hükümet ve Erdoğan bunu da açıklamayacak.

Videoda ilk gördüğümüz Yaşar Güler, elleri arkadan bağlı, gözleri de bağlı. Yaşar Güler ya zor yürüyor yada ona birileri öyle yürümesini söylemiş ve o da kötü bir aktör gibi yürüyor. Yani, Yaşar Güler ya dayak yemiş, ondan dolayı yarı direnir, yarı yorgun durumunda yada mizansenin öyle olmasına inanmış.

Aynı videodaki ikinci kişi o dönemin ve halen genel kurmay başkanı olan Hulusi Akar. Hulusi Akar’ın ne elleri ne de gözü bağlı, dimdik yürüyor, kimseden korkusu yok, kendisine zorla yaptırılan bişey yok. Sadece bu da değil, asker genel kurmay başkanını görünce hazrolda selam veriyor. Siz bu videodan ne anlarsınız, onu bilemem ama ben Hulusi Akar’ın darbenin şefi olduğunu anlarım. Eğer birileri darbe yapıyorsa ve ona karşı çıkanlar varsa ki var ve onlardan birinin genel kurmay başkanı Hulusi Akar, diğerinin de genel kurmay 2. başkanı Yaşar Güler olduğu söyleniyor, o zaman onları esir alıyorsan, ikisine de aynı muameleyi yaparsın.

Yazının tamamı için…