Ana sayfa Gündem Ahmet Şık: Bu seçimler herkes için varlık ve yokluk savaşı

Ahmet Şık: Bu seçimler herkes için varlık ve yokluk savaşı

Gazeteci Ahmet Şık, 24 Haziran milletvekilleri seçimleri için HDP’den aday adayı oldu. Adaylığına kesin gözüyle bakılan Şık, HDP’den aday olmasını partinin ağır bir saldırı altında olmasına bağladı.

PAYLAŞ

Türkiye 24 Haziran cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine doğru giderken siyasi partilere aday adaylık başvuruları da sürüyor. Bu partilerden biri de HDP. Bin 500’den fazla başvuru yapıldığı ifade ediliyor. Bu aday adaylardan biri de İstanbul’da başvuran gazeteci Ahmet Şık.

 

Uzun süre tutuklu da yargılanan Gazeteci Ahmet Şık Cumhuriyet gazetesindeki görevinden istifa etti, HDP’den aday adayı olduğunu ilan etti. Şık, tercihinin neden HDP’den yana kullandığını “HDP ile CHP arasında eşit mesafede durmaya çalışan birisiyim ama ezen ezilen ilişkisinden doğru baktığımızda HDP’den yana saf tutmak doğrudur” sözleriyle açıklıyor.

 

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın sorularını yanıtlayan Ahmet Şık, gazeteciliği çok sevdiğini belirterek, şunları söylüyor :

 

“Gazeteciliği, ‘görmeyenin gözü duymayanın kulağı ve  konuşamayanın sesi olmak’ diye tarif ettim ve bunu olabildiğince yapmaya gayret ettim. Şimdi aynı anlayışı Meclis’e yansıtmaya çalışacağım.

 

Bugüne dek gazetecilik mesleğimde temel motivasyonum olan kamu çıkarını siyasette de savunabilmek için aday oldum. Bu ilk nedenim. Diğeri de Türkiye’de başlayacak olan restorasyon sürecinin bir parçası olmak.

 

Şu kesin, HDP’den milletvekili adayı olduğum önümüzdeki seçimlerde AKP iktidarı kaybedecek ve Türkiye’de bir restorasyon süreci başlayacak. Recep Tayyip Erdoğan’ın saltanatı etrafında birleşen bir iktidar bloku var.”

 

Ahmet Şık, “Erdoğan hanedanlığı, AKP, yandaşlardan oluşan devlet bürokrasisi, sermaye grupları ve medyanın suç ortaklığı yaptığı bu iktidar bloku”nun 15 yılda yarattığı ağır bir tahribat olduğuna dikkat çekiyor. Şık “24 Haziran seçimleri yeni bir dönemin başlangıcı olacak ve geçmişten gelenlerin üzerine eklenen 15 yıllık tahribatın giderilmesi için bir onarım süreci başlayacak” umudunda.

 

Seçmenin HDP’nin barajı geçmesi halinde AKP’nin parlamenter çoğunluğunu kaybedeceğini bildiğini belirten gazeteci Şık, “Bu sonuç 2’inci tura kalan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ın şansı olmadığını da ortaya koyacak. Ben, özellikle batıdaki seçmenin aklını ve vicdanını birleştirerek bir karar vereceğine inanıyorum” dedi.

 

Ahmet Şık’a göre bu seçimler herkes için varlık ve yokluk savaşı. Şık’a “Türkiye’nin en büyük sorunu nedir?” diye soruldu.

 

Yanıtı, “Türkiye’nin en büyük sorunu Erdoğan’da simgeleşen AKP’dir. Siyasi parti kılığına girip demokratik araçları kullanarak iktidar olmuş bir mafyadır. Türkiye devleti ve ülke bir mafya tarafından teslim alınmaya çalışılıyor. Yargıyı, devlet bürokrasisini, güvenlik teşkilatlarının büyük çoğunluğuna diz çöktürmüş durumda ve buradan elde ettiği güçle toplumun kendisinden olmayan çoğunluğunu da teslim almaya çalışıyor” oldu.