Ana sayfa Logo Altı Ahmet Şık’ın avukatlarından gözaltı kararına itiraz

Ahmet Şık’ın avukatlarından gözaltı kararına itiraz

PAYLAŞ

Cumhuriyet’in haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu savcılarından Fahrettin Kemal Yerli’nin yürüttüğü soruşturma kapsamında bugün sabah saatlerinde gözaltına alınan gazeteci Ahmet Şık’ın emniyetten savcılığa sevk edileceği belirtilmişti. Avukatların görüştüğü savcı Yerli avukat görüş ve dosya kısıtlaması getirdiğini belirtti. Şık’ın avukatlarının İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere İstanbul Sulh Ceza Hakimliği’ne sunduğu dilekçede, Şık’ın derhal bırakılmasını talep etti. Şık’ın gazetede yazmış olduğu yazılar ve Twitter paylaşımları nedeni ile örgüt propagandası ve Türkiye Cumhuriyeti’ni, yargı organlarını, askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılama suçlarını işlediği gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtildi.

‘DAVET EDİLMESİ DURUMUNDA, TEREDDÜTSÜZ BU ÇAĞRIYA UYARDI’ Savcılığın gözaltı kararıyla Şık’ın masumiyet karinesinin ihlal edildiği vurgulanarak, hem ev hem de iş adresinin bilindiği aktarıldı. Şık’ın toplum tarafından tanınan ve saygınlığı olan bir kişi olduğuna dikkat çekilerek, savcılık tarafından davet edilmesi durumunda, tereddütsüz bu çağrıya uyacağına vurgu yapıldı. Şık’ın hakkında devam etmekte olan soruşturma ve kovuşturmalarda çağrılara uyduğu, hatta sorgusu tamamlandıktan sonra da duruşmalarını takip ettiğinin altı çizilerek, “Tebligat yapılmaksızın sabahın erken saatlerinde evinde yakalanarak gözaltına alınması hukuka aykırıdır” denildi. Odatv davasında söz alan Ahmet Şık: Bu cemaate destek veren Erdoğan da yargılanmalı

‘İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELENİN ÖNÜNÜ AÇTIĞI BİLİNEN BİR GERÇEK’

Dilekçede Şık’ın birçok temel hakkının ihlal edilme ihtimalinin varlığına işaret edilerek, emniyet müdürlüğünde Şık ile görüşmek isteyen avukatlarının ‘işlemlerin devam ettiği’ bahanesi ile görüştürülmediği anlatıldı. Uzun gözaltı süreleri ve avukat görüşünün engellenmesi gibi keyfiliklerin işkence ve kötü muamelenin önünü açtığı bilinen bir gerçek olduğu vurgulandı. Tüm bu hukuksuzluk ve keyfiliklerin önüne geçebilmek için evrak tanzimi gibi işlemler beklenmeksizin Şık’ın adliyeye getirilmesinin emredilerek, duruşmada özgürlüğünden mahrum bırakılmasının hukuki olup olmadığının değerlendirilmesinin şart olduğu aktarıldı.

SORUŞTURMA 3 GÜN ÖNCE BAŞLATILMIŞ Dilekçede, soruşturmanın 3 gün önce başlatıldığı bilgisi verilerek, bu üç gün içinde söz konusu işlemlerin yapılmasının mümkün olduğu, bu sebeple gözaltı kararının, gözaltına alındıktan sonra emniyette tutulmasının ve avukatları ile görüştürülmemesinin hiçbir yasal dayanağı olmadığı belirtildi. Şık’ın gözaltına alınmasından sonrasında emniyete giden avukatlara saat 09.30 civarında ‘işlemlerin devam ettiği, biraz sonra görüştürülecekleri’ bilgisinin verildiği ve kısıtlama kararından bahsedilmediği anlatıldı. Avukatların 1.5 saat bekletildikten sonra, kendilerine ‘kısıtlama kararı olduğu’ sözlü olarak söylendiği ancak kararın kendilerine verilmediği kaydedildi.

KILIÇDAROĞLU, ŞIK’IN ANNESİYLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ahmet Şık’ın annesi Fatma Şık’ı telefonla aradı. CHP Basın Birimi’nden yapılan açıklamaya göre, Kılıçdaroğlu, süreci yakından takip ettiklerini ve CHP olarak gereken tüm girişimleri yapacaklarını ifade etti.