Ana sayfa Gündem Aile hekimi anlattı: Üretim durmasın diye testleri imha ettiler, işçileri depoya sakladılar

Aile hekimi anlattı: Üretim durmasın diye testleri imha ettiler, işçileri depoya sakladılar

Kentte yaşanan skandalları anlatan doktor ‘Zorla çalıştıran kişiye değil, karantinada olmak zorunda olan ama işten çıkarılma tehdidi yaşayan kişilere para cezaları kesildi' dedi.

PAYLAŞ

Kırklareli’nde görevli olan bir aile hekiminin anlattıkları hükümet işveren işbirliğiyle salgına karşı mücadelenin nasıl da üstünkörü verildiğini gözler önüne seriyor.

Aile hekimi, Kırklareli bölgesinde Coronavirus (Covid-19) vakası ile temasta olan ve 14 gün karantina altında olması gereken 2 hastanın markette çalıştırıldığını, 70 kişilik bir işyerinde de benzer uygulamanın yapıldığını anlattı.

Cumhuriyet’in haberine göre Coronavirus salgınında temaslı hastaların bulunmasının çok önemli olduğunu belirten hekim halk sağlığını hiçe sayan skandalı böyle anlattı:

“Bu bölgede bir fabrikada çalışan yaklaşık 70 kişi tespit edildi. Bu kişilere PCR testi yapıldı. Ancak siyasiler ve üst düzey yetkililerin baskısı ile fabrikanın üretimini durdurmamak için işçilerin testleri sisteme girmedi. Bunu nasıl tespit ettik? Kayıtlı olan hastalarımız gelip ‘Hocam PCR testimin sonuçları çıktı mı?’ diye sordu. Sisteme baktığımızda bu kişilerin örneklerinin sisteme işlenmediğini, imha edildiğini gördük.”

‘ÇALIŞMAMASI GEREKEN MARKET ÇALIŞANLARINI DEPOYA SAKLAMIŞLAR’

“Sonrasında bu kişilerden Corona pozitif çıkıp çıkmadığını da bilmiyoruz, çünkü test yapılmamış” diyen aile hekimi, devamında şunları söyledi:

“Benzer durum da bir markette yaşandı. İki genç kız temaslı ve çalışmaması gerekiyor. 14 gün takibini yapıyoruz. Onları da market sahibi ‘çalışmazsanız işten çıkarırım’ diye korkutmuş. 3-4 kez jandarma markete gitti, hastaları bulamadı. Jandarma gidince temaslı bu kişilerin depoya saklandığını tespit ettik, en son bu şekilde bulundular.”

‘ZORLA ÇALIŞTIRINA KİŞİYE DEĞİL, İŞTEN ÇIKARILMA TEHDİDİ YAŞAYANLARA CEZA KESTİLER’

“Zorla çalıştıran kişiye değil ne yazık ki karantinada olmak zorunda olan ancak işten çıkarılma tehdidi yaşayan bu kişilere para cezaları kesildi. Böyle tuhaf şeyler ne yazık ki yaşanıyor.”