Ana sayfa Editörden “AK Parti bugüne dek halkın karşısına hiçbir zaman kırılgan bir pozisyonda çıkmadı”

“AK Parti bugüne dek halkın karşısına hiçbir zaman kırılgan bir pozisyonda çıkmadı”

PAYLAŞ

Etyen Mahçupyan, Anayasa değişiklik teklifinin içerik açısından kolay savunulur bir teklif olmaması nedeniyle AKP’nin halkın karşısına kırılgan bir pozisyonda çıktığını savundu. Mahçupyan, bu nedenle kampanyanın kimliksel bir destek ya da devrimsel bir adıma dnüştürüldüğünü söyledi.

Mahçupyan’ın Karar’daki yazısının ilgili kısmı şöyle:

AK Parti bugüne dek halkın karşısına hiçbir zaman kırılgan bir pozisyonda çıkmadı. Moral üstünlük hep AK Parti’den yanaydı… Vatandaşların bu partiye kredi açma hevesi yüksek olduğu gibi, olayları bu partiyi kayırarak değerlendirmek de adil bir tutuma karşılık geliyordu… Şimdi pek öyle değil. Geçmişte karşımızda mağdur, rasyonel ve başarılı bir siyasi hareket vardı. Şimdi giderek artan sayıda kişinin zihninde bu özellikler de adım adım geride kalıyor. Yine geçmişte bir istikrar unsuru olarak görülen yönetim için bugün soru işaretleri üretiliyor…

Bunun nedeni ‘cumhurbaşkanlığı sistemine’ geçiş için önerilen anayasa değişikliğinin içerik açısından kolay savunulabilir olmaması. Nitekim ‘Evet’ kampanyası yürütenler ya PKK/FETÖ üzerinden korku üreterek ‘Hayır’ı şeytanlaştırma, ya da ‘Evet’i 15 Temmuz direnişine bağlama gayreti içindeler. Kimse taslağın içeriği ile ilgili konuşmak istemiyor. Meseleyi ‘zorunlu bir devrimsel adım’ kıvamına getirip, sistemi kimliksel desteğe dayanarak değiştirmek çok daha uygun bulunuyor.

Yazının tamamı için…