Ana sayfa Editörden “AK Parti, muhafazakâr Kürtleri kazanmaya dönük strateji ve dil arayışında”

“AK Parti, muhafazakâr Kürtleri kazanmaya dönük strateji ve dil arayışında”

PAYLAŞ

Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi, AKP’nin referandum öncesi muhafazakâr Kürtleri kazanmaya dönük strateji ve dil arayışında olduğunu yazdı. Selvi aynı zamanda MHP’yle ortak miting konusunun ise tereddütle karşılandığını söyledi.

Selvi’nin yazısının ilgili kısmı şöyle:

Anayasa değişikliğini MHP ile birlikte gerçekleştiren AK Parti’de, ortak miting yapılıp yapılmaması tartışılıyor. AK Parti açısından MHP konusu ‘iki ucu keskin bıçak’. O nedenle karar verilemiyor. Çünkü AK Parti’nin çok önemli bir Kürt seçmeni var. Kürlerden iki oy alan parti var. Biri HDP, diğeri AK Parti. Referandumda anlamlı bir evet çıkabilmesi için Kürt oyları hayati derecede önemli. Kamuoyu araştırma şirketleri Kürtlerin nabzını tutmaya, strateji heyeti ise Kürtleri kazanmaya yönelik politikaları belirlemeye çalışıyor. Kürtlere yönelik yeni bir yaklaşım ve dil üzerinde kafa yoruluyor.

Bölge halkı, terörle mücadeledeki kararlılığı paylaşıyor, yarım bırakılmamasını, sonuna kadar gidilmesini istiyor. Bölgede devlete olan güven artıyor ama bu AK Parti’ye desteğe dönüşmüş değil. HDP’nin marjinal kesimi, ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ ikliminde yaşamaya devam ediyor. Buna bir de HDP’lilerin tutuklanması eklenince, en kararlı hayır kitlesini oluşturuyorlar. AK Parti, muhafazakâr Kürtleri kazanmaya dönük strateji ve dil arayışında.

Yazının tamamı için…