Ana sayfa Editörden “Ak Parti seçmeni Batmanlı esnaf: Anladım ki mesele Kürt rahatsızlığıymış”

“Ak Parti seçmeni Batmanlı esnaf: Anladım ki mesele Kürt rahatsızlığıymış”

PAYLAŞ

Hükümetin referanduma az kala tavrını sertleştirmesi, tezkerenin uzatılmasını erkene alması ve ekonomik yaptırım tehditleri savurmasının Kuzeydeki Kürtler arasında şaşkınlığa ve üzüntüye yol açtığını söyleyen artıgerçek yazarı Ömer Faruk Gergerlioğu, “Referandumun son günlerinde yükselen gerginlik, Goran ve Komele’nin oyunun rengini değiştirdiği gibi Türkiye Kürtleri arasında da tansiyonun yükselmesine yol açtı” diye yazdı.

Erdoğan’ın, referandum sonrası Barzani’ye yönelik “Yaptırımlar hayata geçirildiğinde yiyecek dahi bulamazlar” sözlerinin bardağı taşıran son damla olduğuna dikkat çeken Gergerlioğlu, Batman’lı bir esnafın konuya ilişkin sözlerini köşesine taşıdı. Gergerlioğu, “‘Her seçimde Ak Parti’ye oy verdim’ diyen Batmanlı esnaf ‘zihnimde simdiye kadarki uygulamalara mazeret bulurdum simdi Barzani ile anladım ki mesele Kürt rahatsızlığıymış, uyandım’ dedi dün bana…” diye yazdı.

Gergerlioğlu’nun yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Hükümete destek veren Kürtler arasında Erdoğan’ın vanaları kapatıp açlıkla tehdidi şaşkınlık ve üzüntüyü artırdı. Hükümete destek veren Kürtler önceden PKK karşısında desteklenen Barzani’ye bile karşı çıkılmasını izah etmekte zorlanıyor. Ak Partili Kürtler Barzani hayranı olmasa ve kriterleri o olmasa da bu bariz hükümet tavır değişikliği karşısında oldukça şaşkın. Bu şaşkınlık Ak Partili Kürtler arasında oy verme tavrını ne derece etkiler tam bilinmiyor ama bir kırılma basamağı gibi görünebilir.

Ak Partili Kürtler meselenin PKK değil, Kürt kimliği ile ilgili bir sıkıntı olduğunu anlamaya başladı. Açlıkla tehdit bardağı taşıran son damla oldu ve bir kalp kırıklığı oldu. Bu soruları Ak Partili Kürtlere sorduğumda belirgin bir hayal kırıklığıyla karşılaştığımı söyleyebilirim.

‘Her seçimde Ak Parti’ye oy verdim’ diyen Batmanlı esnaf ‘zihnimde simdiye kadarki uygulamalara mazeret bulurdum simdi Barzani ile anladım ki mesele Kürt rahatsızlığıymış, uyandım’ dedi dün bana. Toplumun dindar kesimlerinde tasavvufi motiflere sahip Barzani’den Erdoğan’ın neden rahatsız olduğu önemli bir hayal kırıklığı içinde soruluyor. Bir başka Ak Partili, bu tavrın beraber yaşama isteğine de darbe vurduğu ve şaşkınlık yaşayan seçmenin bir kısmının şu an itibariyle yapılacak bir ankette Ak Parti’yi üzecek cevaplar verme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtiyor. Ancak bu şaşkınlık kalıcı, sert ve net bir tavra dönüşmüş durumda değil.

Yazının tamamı için…