Ana sayfa Logo Altı AK Parti’de tasfiye kapıda: Önemli isimlere yönetim kademelerinde ‘teşekkür edildiğini’ göreceğiz

AK Parti’de tasfiye kapıda: Önemli isimlere yönetim kademelerinde ‘teşekkür edildiğini’ göreceğiz

PAYLAŞ

Hürriyet yazarı Murat Yetkin, AK Parti’de tesfiyenin kapıda olduğunu, parti kadrolarında genç isimlere yer vermenin ötesinde bir stratejinin varlığına dikkat çekti. Yetkin, “AK Parti iktidarının bugüne kadar gelmesinde pay sahibi olmuş önemli isimlere yönetim kademelerinde ‘teşekkür edildiğini’ göreceğiz” yorumunu yaptı.

Yetkin’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Tasfiyenin de, Türkiye’de siyasetin, idarenin 16 Nisan referandumu sonuçlarına göre yeniden yapılandırılmasının da miladı 21 Mayıs’taki AK Parti olağanüstü genel kurulu olacak.
Erdoğan dün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yaptığı konuşmada açıkça söyledi zaten, duymak isteyen kulaklara.

Bu yeniden yapılandırma işleminin başlayacak olmasını Erdoğan’ın, “Bu pazar günü yapacağımız partimizin büyük kongresinden itibaren kendi inisiyatif alanımızda gençlere hak ettikleri yerleri vermeye kararlıyız” cümlesinden anlayabiliyoruz.

Bu cümle epey bir süredir Ankara siyaset kulislerinde konuşulan bölük pörçük pek çok bilgiyi bir araya getirip anlam kazandıran bir özet aslında. Erdoğan bu işaretle yalnızca parti kademelerinde daha genç isimlere yer verilmesini kast etmiyor; onun ötesinde bir stratejiyi duyuruyor.

Nasıl 16 Nisan referandumu bütün yürütme gücünü cumhurbaşkanında toplayarak onu Meclis ve yargı üzerinde ek yetkilerle donattıysa, bu ikinci aşama da o yetkileri kullanacak düzenek ve kadroları oluşturmaya hizmet edecek.

Erdoğan artık partide, Meclis’te, hükümette ve cumhurbaşkanlığında gözünü siyasete kendisiyle açmış, kendisinden önce başka hiçbir siyasiye lider dememiş, yapmak istediği değişimleri fazla sorgulamadan şevkle uygulayacak yeni bir siyasetçi kuşağıyla çalışmak istiyor; işin aslı bu.

Bu adımları atmaya 21 Mayıs AK Parti genel kurulunda başlayacak.

Bu süreçte Erdoğan ile birlikte 2001’de yola çıkmış, AK Parti iktidarının bugüne kadar gelmesinde pay sahibi olmuş önemli isimlere yönetim kademelerinde “teşekkür edildiğini” göreceğiz.

Yazının tamamı için…