Ana sayfa Editörden “AK Parti’nin ‘gurur’ vesilesi olma dönemi bitmiş gözüküyor”

“AK Parti’nin ‘gurur’ vesilesi olma dönemi bitmiş gözüküyor”

PAYLAŞ

Karar Yazarı Etyen Mahçupyan, AKP’yi sert ifadelerle eleştridi. Yanlışlarını söyleyerek ve bu yanlışlarla mücadele ederek AKP’nin başarılı olmasını sitediğini söyleyen Mahçupyan yazısında, “AK Parti, bugün komplo teorileri, ideolojik karşıtlıklar, güdük milliyetçilik ve kimlik ayrışması siyasetine mahkum ediliyor” ifadelerini kullandı.

Mahçupyan’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Gerçekten de şu sıralarda AK Parti’nin ‘gurur’ vesilesi olma dönemi bitmiş gözüküyor. İnsanlar yıprandılar… Kendi partilerini savunma gücünü ve enerjisini yitirdiler. Bunda OHAL’in yetki kullanımını genişletmek üzere kullanılması, dokunulmazlıkla ilgili sözlerin ihlal edilmesi, ekonomideki akıl dışı ısrar etkili oldu. Demokrasi açısından sorunlu bir anayasa değişikliğinin önerilmesi ve partinin giderek ideolojik olarak MHP’ye yakınlaşması da hevesleri kırdı. Belki de en ağırı partinin kurumsal niteliğinin ikinci plana düşmesi, keyfiliğin öne çıkması ve oportünizmin siyasete damga vurmasıydı. Bu durum yanlış işlerin yapılması yanında, bazılarının ahlaken sorgulanmayı davet eden tutumlar sergilemesine yol açtı.

Son yıllarda milletvekili olmaya çırpınan, bir sonraki listede yine yer almak için cansiperane kendini lidere kanıtlama uğraşına giren insanların halini gördükçe, bu ülkede ‘demokrasinin’ henüz ne olduğunun bile anlaşılması için uygun koşullara sahip olmadığımızı düşünebilirsiniz. Türkiye’de siyaset partiler üzerinden yürüyor gibi gözükse de aslında küçük klikler ve liderler çevresinde somutlaşıyor.

AK Parti bu geleneğin dışında, bir başka kültür yaratabilme potansiyeline sahipti ama bunu kullanamadı ve sonuçta maalesef diğerlerine benzedi. Bunun nedeni parti ile toplum arasındaki bağın sosyolojik temelinden ürkülmesi ve bağın liderle toplum arasında ideolojik zeminde oluşmasının tercih edilmesidir. Ekonomik ve sosyal orta sınıfın, gerçek anlamda çoğulcu bir yerliliğin üremesini sağlayan AK Parti, bugün komplo teorileri, ideolojik karşıtlıklar, güdük milliyetçilik ve kimlik ayrışması siyasetine mahkum ediliyor…

Yazının tamamı için…