Ana sayfa Logo Altı Gözaltına alınan akademisyenler serbest bırakıldı

Gözaltına alınan akademisyenler serbest bırakıldı

PAYLAŞ

72 akademisyenin ihraç edildiği Ankara Üniversitesi’nde bugün Eğitim Sen’in çağrısıyla yapılan ‘Büyük buluşma’ya polis saldırdı. Polis, hocaların okula girmesini engelledi. 5’i akademisyen 11 kişi gözaltına alındı.

Akademisyen tasfiyesine karşı büyük buluşma için Ankara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi’ne gelenler polis kuşatmasıyla karşılaştı. Üniversitelerine girmek isteyen akademisyenlere polis saldırdı. Polis 11 kişiyi gözaltına aldı, bir akademisyeni yumrukladı.

Bir sivil polis tarafından yumruklandığını ifade eden ihraç edilen akademisyenlerden Cenk Yiğiter, “Bazı arkadaşlarımıza da çevik kuvvet tarafından şiddet uygulandı. Bütün bunlar kampüsün güvenlik amirinin gözü önünde oluyor” dedi.

Polis, akademisyenlerin okula girişine izin vermedi. Hocalar, kapıdan yola kadar sürüklenerek engellendi. Siyasal Bilgiler Fakültesi eski dekanı Yalçın Karatepe de içeriye alınmayanlardandı. Karatepe, akademisyenlerle birlikte polisle görüşürken, eyleme izin verilmeyeceği, ısrarcı olunursa müdahale edileceği tehdidinde bulunuldu.

Akademisyen tasfiyesine karşı büyük buluşma için Cebeci Yerleşkesi’ne gelenler polis kuşatmasıyla karşılaştı. Üniversitelerine girmek isteyen akademisyenlere polis saldırdı. Polis 11 kişiyi gözaltına aldı, bir akademisyeni yumrukladı.

Akademisyenlerin bir kısmının yerleşke içine girmesinin hemen arkasından polis tekrar saldırıya geçti. Yerleşke dışında bekleyenlere gaz bombalarıyla saldırı yapılırken, yerleşke içine ise TOMA sokuldu, çevik kuvvet fakülte binalarına girerek gözaltı yaptı. Bu sırada aralarında akademisyenlerin de olduğu 11 kişi daha gözaltına alındı. Çankaya Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen ve akşam saatlerine kadar burada tutulan 11 kişi serbest bırakıldı.