Ana sayfa Editörden Akif Beki: Allah rızası için biri Hayrettin Karaman hocaya şu fotoğrafı göstersin

Akif Beki: Allah rızası için biri Hayrettin Karaman hocaya şu fotoğrafı göstersin

PAYLAŞ

Hürriyet Yazarı Akif Bekir, referandum öncesi, “Evet’ demek farzdır” çıkışıyla şimşekleri üstüne çeken Yenişafak yazarı Hayrettin Karaman’ı eleştirdi. Referandum gecesi sevinen genç kızların fotoğrafını hatırlatan Beki, Hayrettin Karaman’a gitaben, “Zafer turu atan, eveti coşkuyla kutlayan bu genç kızlar, din devletine oy vermişe benziyor mu sizce?’”

Akif Beki’nin yazısının ilgili kısmı şöyle:

Allah rızası için biri Hayrettin Karaman hocaya şu fotoğrafı göstersin. Sonra da sevabına sorsun… ‘Hocam’ desin, ‘Ajanslar, referandum sonucunu dünyaya bu fotoğrafla geçti. Zafer turu atan, eveti coşkuyla kutlayan bu genç kızlar, din devletine oy vermişe benziyor mu sizce?’

Hayrettin hoca, referandum öncesi eveti farz kılan bir fetva vermişti. Görüşünde ısrar ediyor. “Çıkan sonuçlar” yazısı, en yanlış sonucu çıkarma yarışmasında birinci gelir.
Oylamayı dinle ilişkilendirirken şunu tekrarlıyor: “Hayatımızda İslam’ın adım adım tamamlanmasını istiyorsak, bu adımlardan birini teşkil edecekse evet demek farz olur…”

Ardından; “Halkın yüzde 50’den fazlasının bu farzı yerine getirmiş olması, dindarlık oranlarına göre önemli bir gelişmedir” diyor. Yani İslam’ın hayatımıza hâkim olması için evet dediler öyle mi?
Peki bundan haberleri var mıydı? Sistem değişikliğine oy verdiklerini zannederken aslında İslam’ın hâkimiyetini tamamlamasına oy verdiklerini biliyorlar mıydı?

Mesela bu fotoğraftaki arkadaşlar, dinle kurduğu gizli alakanın farkındaymış, hocanın düşündüğü şeye oy verdiklerinin bilincindeymiş gibi mi görünüyorlar?

Yazının tamamı için…