Ana sayfa Editörden Fehmi Koru: “Aklı başında bir politik kadro, oy hesabıyla ülkenin ekonomisine zarar...

Fehmi Koru: “Aklı başında bir politik kadro, oy hesabıyla ülkenin ekonomisine zarar verecek tepki göstermez”

PAYLAŞ

Hollanda ile yaşanan gerilimin ilk önce orada yaşayan Türk vatandaşlarına zarar verdiğine dikkat çeken Fehmi Koru, olayın ekonomik boyutunun da altını çizdi. Almanya, Avusturya ve Hollanda’nın ticari ortaklarımız olduğunu söyleyen Koru, “Aklı başında bir politik kadro, durduk yere veya referandumda birkaç bin oy fazla çıkarma hesabıyla, ülkenin ekonomisine zarar verecek bir tepki göstermez.” dedi.

Koru’nun yazısı şöyle:

İlişkiler kötüleşirse… Bundan en büyük zararı çoğu içinde yaşadıkları ülkenin de vatandaşı olmuş Türkler görür… Hiçbir hükümet bilerek isteyerek Avrupa ülkeleriyle kavga edip orada yaşayan vatandaşlarının sempatisini kazanamaz.

Hollanda’da ve Almanya’da şimdi iktidarda bulunan hükümetler Türkiye açısından rakiplerinden daha olumlu politikalara sahip; onlarla takışarak rakiplerinin seçimlerden iktidar çıkmasını sağlamanın Türkiye’ye ne faydası var?

Ayrıca.. Referandumda ‘evet’ oyu kullanılmasını isteyen AK Parti ve ülkeyi yönetenler.. Avrupa’nın tavrına karşı çıkıyor da.. ‘hayır’ oyu kullanılmasını isteyen ve bunun için çaba gösteren muhalefet partileri Avrupa’ya ‘‘İyi yapıyorsunuz” mu diyor?

Tam tersine.. muhalefet Avrupa’nın davranışını en şiddetli biçimde kınamakta iktidarla yarış halinde.

CHP’nin söylemi farklı olsaydı belki.. ancak şimdiki söylemle.. oyların olduğu gibi iktidara yönelmesi beklenemez.

Bir nokta daha var: Ekonomi…
Almanya.. Hollanda.. Avusturya.. ticari ortaklarımız…
Politikacılarıyla söz düellosu yapılan ülkeler Türkiye’nin ticari ortakları… İhracatımızın büyük bölümünü bu üç ülkeye yaptığımız gibi, doğrudan yabancı sermaye girişinde de ilk sıralarda yine bu üç ülke geliyor.

Aklı başında bir politik kadro, durduk yere veya referandumda birkaç bin oy fazla çıkarma hesabıyla, ülkenin ekonomisine zarar verecek bir tepki göstermez.
Ne olacak şimdi?
Şu ana kadar olanlar ülkemiz açısından iyi değil.
Evet, Hollanda’yı, Almanya’yı, Avusturya’yı ve diğerlerini yaptıklarından ötürü kınayalım, ayıplayalım… ancak yine de bu gerginliği ortadan kaldırmak galiba bize düşüyor.
Diplomasi devreye girmeli.