Ana sayfa Ekonomi ”AKP hükümeti IMF’den 200 milyar dolar istedi”

”AKP hükümeti IMF’den 200 milyar dolar istedi”

Yeniçağ Gazetesi yazarı Ahmet Takan, hükümetin IMF’den seçime kadar 20 milyar dolar, seçimden sonraysa 200 milyar dolar istediğini yazdı.

PAYLAŞ

Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, Ankara’daki ekonomi kulislerinde konuşulan şok bir iddiayı köşesine taşıdı.

Ahmet Takan, Ankara ekonomi kulislerindeki “sırrı” kendisine bir kaynağının ilettiğini yazdı.

IMF SURİYE ŞARTINI MASAYA KOYDU

İşte kaynağının Ahmet Takan’a anlattıkları:

“IMF ile pazarlıklar devam ediyor. Hükümet seçime kadar 20 milyar dolar, seçimden sonrası içinde 200 milyar dolar istedi. IMF heyeti bu talebe temkinli yanaştı. Seçime kadar 5-7 milyar dolar seçimden sonrası için de 50 milyar dolar verebileceklerini bizimkilere bildirdiler. Ancak onu da şarta bağladılar. Suriye’de Türkiye’nin, ABD ile birlikte hareket etme şartına. Görüşmeler sürüyor.”

KAYNAĞIMI UZUN YILARDIR TANIRIM

Bu iddiayı dile getiren kaynağını uzun yıllardır tanıdığını ve spekülasyonu, manipülasyonu sevmediğini kaydeden Takan, “Hele hele iç boş iddialardan özellikle uzak durur. Gazetecilik gereği bana aktardıklarını bir başka kaynaktan da teyit etmem gerektiğini kendisine söyledim. Duraksamadan, ‘Sor, bana da bilgi ver istersen.’ dedi.” diye yazdı.

Takan bunun üzerine konuyu Ankara’da ekonomi bürokrasisinin işleyişini çok yakından takip eden başka bir kaynağına sorduğunu ifade etti.

O kaynak Takan’a aynen şu cevabı vermiş:

IMF BAŞKA TAVİZLER DE İSTİYOR

“IMF heyeti, Türkiye’de temaslarını sürdürüyor. Türkiye’ye yardım göndermek için teknik çalışmalar yapılırken, IMF heyeti antlaşmayı seçimden sonra yapmakta kararlı. Seçim sonuçlarını görmeden IMF heyeti herhangi bir anlaşma yapmayacak. Eğer seçimlerden AKP istediği sonucu alırsa o zaman 50 milyar dolar serbest bırakılacak. Bunun için iç gelişmelere IMF özellikle dikkat ediyor. Öncelik seçim sonuçları, seçimlerde AKP’nin iyi sonuç alması. IMF bundan sonra anlaşma yapmaya yanaşıyor. Bunun karşılığında ise nasıl tavizler verileceği konusu zaten bilinen şeyler aslında. Suriye’nin kuzeyinde ABD istediğini alıyor. Çekiliyorum diyor ama bu süreçte zaten kamuoyunun bildikleri var, farklı bir şey yok. Orada istediğini alacak. Benzer şeyler önümüzdeki dönemde Irak’ta da söz konusu olacak. Irak’a çok büyük bir şey olmaz. Zaten orada ABD istediğinin çoğunu almış durumda.

GÜNEY KIBRIS TANINACAK MI?

Esas çarpıcı konulardan birisi ‘Kıbrıs Rum kesimi tanınacak’ yönündeki iddialar. Bu da olabilir. Bu konuda bir tavizin her an olabileceği kulislerde dile getiriliyor. Nedeni ise daha önceki gelişmeler. Ancak Türkiye’de kamuoyu bunu ne kadar kaldırabilir bunun hesabını AKP nasıl yapmıştır, bu hesabı, bu adımı nasıl açıklar kamuoyuna bu belirsiz. Bu kulislerde dile getirilen bir konu. Olabilir mi? Neden olmasın!..”

İKTİDAR IMF KISKACINDAN KURTULAMAYACAK

Ahmet Takan, yazısının devamında, IMF konusunda muhalefetin de iddialarını köşesine taşıdı.

Takan yazısını şöyle bitirdi:

“Tüm veriler, iktidarın IMF kıskacından kurtulamayacağını gösteriyor. McKinsey’yi hatırlayın!.. IMF’nin taşeronunu… Türkiye ekonomisini yönetim yetkisinin bu ABD taşeronuna verilişini… Skandalın patlayışını ve sonradan güya nasıl çark edildiğini… Kağıt üstünde yoklar ama ruhları Ankara’da dolaşıyor!.. Vatandaş da soğandan sonra patlıcana açılan savaş ile uyutuluyor. Pazara kadar değil seçime kadar!..”