Ana sayfa Editörden “AKP, Kürt seçmeni depolitize edip sandıktan koparmak istiyor”

“AKP, Kürt seçmeni depolitize edip sandıktan koparmak istiyor”

PAYLAŞ

Bülent Mumay, AKP’nin ‘evet’ vermeyecek seçmenin sandığa gitmesini engelleme niyetinde olduğunu iddia etti. Mumay BirGün’deki köşesinde, HDP’ye kesintisiz operasyon başlatarak MHP’ye şirin gözükmeye çalışan ve bu şekilde HDP’lilerin de ‘Hayır’ kampanyası yapmasını engellemek isteyen AKP’nin bir taşla iki kuş vurmak istediğini söyledi.

Mumay’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Daha geçen sene başkanlık sistemi için “Erdoğan ve Öcalan başkanlık sisteminde söz kesti… Başkanlık kılıfıyla diktatörlüğe geçmek istiyorlar” diyen Bahçeli’nin keskin dönüşü, MHP tabanında hiç karşılık bulmamış görünüyor.

Referandum öncesi MHP tabanını yoklayan neredeyse bütün anketler, milliyetçi-ülkücü tabanın çok büyük bir ölçüde “hayır” diyeceğine işaret ediyor. 7 Haziran seçimlerinde ülkeyi tahminleriyle kahkahaya boğan iktidar yanlısı MAK Danışmanlık şirketinin yaptığı ankette bile, MHP’lilerin sadece yüzde 40’i başkanlık sistemine “evet” yanıtı veriyor. Yani 5 seçmenden sadece 2’si. Yandaş ankette bile AKP seçmeninin hepsinin “evet” demediği görünüyor.

MHP’nin oylarının yetmeyeceğini fark eden AKP’deki yeni strateji, “evet” vermeyeceklerin en azından sandığa gitmesini engellemek. Sadece “evet” demeyecek MHP’lilerin değil, Kürtlerin de şevkini kırmak.
Bir taşla iki kuş vurmak istiyor iktidar. HDP’ye kesintisiz operasyon başlatarak MHP seçmenine şirin görünmek. HDP’lileri bir alıp bir serbest bırakarak güçlü bir “hayır” kampanyası yapmalarını önlemek. Böylece Kürt seçmenleri depolitize edip sandıktan koparmak.

Bakalım bu taktik, Erdoğan’ın Mersin’de söylediği gibi “sandıkları patlatacak” mı?

Yazının tamamı için…