Ana sayfa Gündem ‘AKP seçmenlerin kişisel verilerine nasıl ulaştı’ CHP yetkililerden bunun cevabını bekliyor

‘AKP seçmenlerin kişisel verilerine nasıl ulaştı’ CHP yetkililerden bunun cevabını bekliyor

CHP, AKP'nin "seçmenlerin kişisel verilerini kanuna aykırı biçimde ele geçirdiği"ni belirterek Kişisel Verileri Koruma Kuruluna başvurdu..

PAYLAŞ

CHP Grup Başkanvekilleri, İstanbul seçimlerine yapılan itirazda seçmenlerin verilerine kanuna aykırı biçimde ulaşıldığını belirterek Kişisel Verileri Koruma Kurulu’na başvurdu.

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç imzasıyla yapılan başvuruda, İstanbul seçimlerine ilişkin AKP’nin YSK’ye yaptığı başvuru ile Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na aykırı biçimde vatandaşların kişisel sağlık verileri, tutukluluk ve hükümlülük bilgileri ile SGK kayıtlarını da içeren kişisel verilerinin temin edildiği vurgulanarak, Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nu inceleme yapmaya davet edildi.

CHP dilekçesinde AKP’li yetkililerin açıklamalarından ve hiçbir partiyle paylaşılmayan bilgilerin, ‘devletin tüm imkanlarını kullanan’ AKP tarafından elde edildiği vurgulandı. CHP’nin sorumluların yargılanmasını istediği başvuru dilekçesinde dikkat çekici başlıklar şu şekilde:

HASTANE RAPORLARINA BİLE ULAŞILMIŞ

İtiraz dilekçesinden de anlaşılmaktadır ki Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı tarafından devlet hastanesi raporlarına erişilmiş, kişisel sağlık verileri kolayca elde edilmiş, çoğaltılmış ve bir nüshası tutulmuştur.

AKRABALAR BİLE ARAŞTIRILMIŞ

Adalet ve Kalkınma Partisi Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi ve Isparta Milletvekili Recep Özel’in zaman zaman sosyal medyadan paylaştığı sandık kurulu üyelerini gösterir listenin, bu Ek’te yer alan listenin içinden olduğu değerlendirilmektedir. Parti yetkililerinin açıklamaları, sadece sandık kurulu başkanlarının kişisel verilerinin afişe edilmekle kalmadığı, sandık kurulu başkanlarının akrabalarına ilişkin kişisel bilgilerin de araştırıldığını göstermektedir.