Ana sayfa Sürmanşet AKP, Türkiye’nin temsilciliğinin olmadığı kentlerde sandık kurulmasını istedi

AKP, Türkiye’nin temsilciliğinin olmadığı kentlerde sandık kurulmasını istedi

PAYLAŞ

Hükümet, YSK’yi referandum sürecinde adil ve güvenilir bir seçim konusunda etkisizleştirme çabalarını sürdürüyor. Özel radyo ve televizyonları denetleme yetkisi elinden alınan Yüksek Seçim Kurulu’nun önüne, hükümetten sürpriz bir öneri geldi. Yurtdışında adres kaydı olmayan seçmenlerin kimlik bilgileri ile oy kullanmasının önünün açılmasından sonra hükümet, bu kez de temsilcilik olmayan 27 kentte sandık kurulmasını istedi.

BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre Başbakan Binali Yıldırım’ın Almanya seyahatinin hemen ardından Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürlüğü bir yazıyla YSK’ye başvurdu. Bakanlık, ABD ve Suudi Arabistan’ın da aralarında bulunduğu 11 ülkenin Türkiye’nin diplomatik temsilciliği bulunmayan 27 kentin de referandum için sandık kurulmasını istedi. YSK istemi seçim güvenliğini tehlikeye düşüreceği gerekçesiyle reddetti.

YSK’nin 57 ülkedeki başkonsolosluk bulunan 120 kentinde sandık kurulması kararını aldığı 15 Şubat gününden dört gün sonra gelen bu yazıda referandum oylaması yapılmasını istediği ülkeler ve kentler şöyle:

“Almanya: Bremen, Freiburg, Augsburg, Kassel,
Avusturya: Linz, Graz, Insbruck,
Belçika: Oent,
Hollanda: Eindhoven,
Fransa: Toulouse, Orleans, Lille, Charleville-Mezeres,
İsviçre: Basel,
Suudi Arabistan: Medine, Tebük,
İsveç: Göteborg,
ABD: South Jersey, Rochester, Long Island, New Haven (Connetticut),
Avustralya: Brisbane, Perth, Adelaide, Mildura, Shepparton,
Yeni Zelanda: Auckland.”