Ana sayfa Editörden “AKP ve Perinçek, sırtı AB’ye, yüzü Avrasya’ya dönük bir çizgide buluşuyor”

“AKP ve Perinçek, sırtı AB’ye, yüzü Avrasya’ya dönük bir çizgide buluşuyor”

PAYLAŞ

Devlet Bahçeli ve Doğru Perinçek’i eleştirdiği yazısında Engin Aydın, AKP ve Perinçek arasında bir koalisyon kurulduğunu söyledi. Cumhuriyet’teki yazısında Aydın, iki partinin sırtı AB’ye, yüzü Avrasya’ya dönük bir siyasal çizgide buluştuklarını söyledi.

Aydın Engin’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

2002 öncesinde iktidara yürürken de 2002’den sonraki tek başına iktidar dönemlerinde de Tayyip Erdoğan’ın AKP’si ile Fethullah Gülen’in “Cemaat”i resmen değil ama fiilen birer koalisyon ortağı idiler. Cemaat AKP için kamu kuruluşlarına yerleştirilecek kadroların “kaynağı” idi.
Gülen’in 70’li yıllarda verdiği siyasal vaazını hatırlayın. Kendi tayfasına dönmüş “Maliye’ye, Adliye’ye, Hariciye’ye, Dahiliye’ye, Harbiye’ye gireceğiz. Hedefimiz budur” buyurmuştu.

Öyle de oldu. Öyle olduğu 15 Temmuz darbe girişiminden sonra devletin bütün kurumlarında yürütülen dev çaplı “FETÖ operasyonu” bunun kanıtı.
Cemaat 17/25 Aralık’ta başlayan ve 15 Temmuz sonrasında çok keskinleşen bir ayıklama süreciyle devletten uzaklaştırıldı. Büyük koalisyon bozuldu ve siyasal İslamın bu iki gücü arasındaki köprüler bir daha kurulmasına olanak kalmamacasına atıldı…
Şimdi yeni bir koalisyon kurulmakta. Siyasal İslamın partisi AKP ile Türk milliyetçiliğinin devlet deneyimli kadrolarını saflarına katan bir başka askersiz general’in, Doğu Perinçek’in partisi arasındaki bu koalisyon “Sırtı AB’ye, yüzü Avrasya’ya, Şanghay Beşlisi’ne dönük” bir siyasal çizgide buluşuyorlar.
Neden ve nasıl?

Yazının tamamı için…