Ana sayfa Sürmanşet AKP’de gündem kabine revizyonu: Damat ve Soylu’nun koltuğu garanti; Kurtulmuş ve Türkeş...

AKP’de gündem kabine revizyonu: Damat ve Soylu’nun koltuğu garanti; Kurtulmuş ve Türkeş ‘gidici’

PAYLAŞ

Başkanlık referandumu sonrası AKP, kabine değişikliğine kilitlendi. Geniş kapsamlı olacağına kesin gözüyle bakılan kabine değişikliğinin en geç Mayıs ayının ikinci haftasına kadar yapılması bekleniyor.

Anayasa değişikliğinin yüzde 51 oyla kabul edilmesinin sarsıntılarını yaşayan AKP’de yeni kabinenin oluşumunda, ‘Saray’a bağlılık’, partinin oylarını artıracak icraatlar ortaya koyabilme, Anayasa değişikliğinin gerçekleşmesine sağlanan katkı temel belirleyiciler olacak. Ahmet Davutoğlu’na yakın görülen isimler ve Gülen Cemaati Hareketi ile ortaklığa delil oluşturabilecek isimlerin vitrinden uzaklaştırılması da yeni kabinenin şekillenmesindeki ölçütler olarak görülüyor.

Damat ve Soylu’nun yeri garanti

Kabine revizyonu beklentisiyle, kulislerde gidecek ve kalacak isimler de dillendirilmeye başlandı. ‘Yeri garanti bakanlar’ listesinde ‘Erdoğan’ın iç kabinesi’ olarak görülen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ‘damat’ Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin ismi sıralanıyor.

Parti içinde tartışmalı bir isim olmasına karşın özellikle uluslararası ekonomi alanındaki rolü ve tanınırlığı açısından Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in de yerini korumasına kesin gözüyle bakılıyor.

Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen, AKP hükümetlerinin vazgeçilmez isimlerinden Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın da kabinede kalacağı beklentisi yüksek ancak görev alanı değişikliği olabileceği bildiriliyor.

Türkeş ve Kurtulmuş’a veda mı?

BirGün’den Nurcan Gökdemir’in aktardıklarına göre, bu isimler dışında kalanların tümü için kulislerde “Gidici” ya da en iyi ihtimalle “yeri değişecek” yorumları yapılıyor. “Gidişleri sürpriz olmaz” denilenlerinin başında AKP’ye sonradan katılan Numan Kurtulmuş ile Tuğrul Türkeş’in de isimleri sayılıyor. Bu ayrılıklara gerekçe olarak, “Ülkücülerin oylarının AKP’de konsolidasyonu için Tuğrul Türkeş’e ihtiyaç kalmadı” denilirken, Kurtulmuş’un özellikle dış politika konusundaki örtülü eleştirilerinin uzaklaştırmaya gerekçe olabileceği konuşuluyor.