Ana sayfa Ekonomi AKP’den UBER kararı: Trafikten men!

AKP’den UBER kararı: Trafikten men!

İçişleri Bakanlığı son dönemde Uber uygulamasıyla gündeme gelen ‘yolcu taşımacılığı’ tartışmalarının ardından yeni bir kanun tasarısı hazırladı. Buna göre Uber gibi araçlar 30 gün süreyle trafikten men edilecek.

PAYLAŞ

UBER uygulamasıyla yolcu taşımacılığı sonrası taksicilerin UBER şoförlerine saldırıları sürerken, AKP yeni bir kanun tasarısı hazırlandı.

Milliyet’ten Musa Kesler’in haberine göre, İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı tasarı ile “izin belgesindeki faaliyet alanı dışında” yolcu taşımacılığı yapanlara yönelik yaptırımlar artırılacak. Tasarı yasalaştığında bu tür araçlar trafikten men edilebilecek.

Tasarı yasalaştığında izin belgesinde belirtilen alan dışında faaliyet gösterenler için (UBER de bu kapsamda değerlendiriliyor) uygulanacak idari para cezasına ilave olarak aracın işleteni veya sahibi, aracının yetkisiz yolcu taşımacılığında kullanılmaması için tedbir almak ve denetimini yapmakla yükümlü kılınacak. Araç kullanıcısının, aracın sahibi olup olmadığına bakılmaksızın araçların 30 gün süreyle trafikten men edilmesi sağlanacak.