Ana sayfa Manşet AKP’den yargıda kadrolaşmayı hızlandıracak değişiklik

AKP’den yargıda kadrolaşmayı hızlandıracak değişiklik

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Gülen cemaatine bağlı olduğu iddiasıyla binlerce hakim ve savcı meslekten ihraç edildi. Bir çoğu da tutuklandı.

PAYLAŞ

Atılan hakim ve savcıların yerine ise yenileri atandı. Atanan hakimlerin AKP kadrolarında ve bazı cemaat, tarikatlarla bağı olduğundan söz edilmişti. Geçen ay Saray’da gerçekleşen kura töreninde yeni hakim ve savcılar atandı.

Saray’da gerçekleşen tören sonrasında CHP’li Milletvekili Barış Yarkadaş, bir liste yayınlayarak atanan hakim ve savcıların AKP’de daha önce görev aldıklarını açıklamıştı. Yarkadaş, “Yargı ve adalet kurumu hiç bu kadar örselenmemişti. AKP’li avukatlar yazılı sınavı geçebilsinler diye, önce 70 puan sınırını kaldırdılar. Referansı AKP olanlar, hakim ve savcı olarak atandı. Şimdi bu adaletsizlikten adalet mi çıkacak? Bu yargıçlar ve savcılar, adil bir mahkemenin değil ancak AKP Mahkemesi’nin birer üyesi olurlar” şeklinde tepkisini de dile getirdi.

70 puan sınırının kaldırılması sonrasında bir hamle daha geldi. Stajyer hakim ve savcıların atanma işlemlerini hızlandırmak için staj süreleri düşürüldü. Değişiklik, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yapılan değişikliğe göre hakim ve savcı adaylarının staj süresini tamamlayıp tamamlamadığına bakılmayacak. Yazılı veya sözlü sınavla yeterli görülmeleri halinde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca atamaları yapılabilecek. Resmi Gazete’de yer alan ilgili değişiklik ise şöyle:

“Hâkim ve Savcı Adaylarının Staj Dönemi İle Staj Mahkemelerine İlişkin Yönetmelikte ve İdarî Yargı Hâkim Adaylarının İl Valiliklerinde Yapacakları Staj Hakkında Yönetmelikte belirtilen staj yerlerini ve sürelerini tamamlayıp tamamlamadıklarına bakılmaksızın, ilgili Yönetmelik hükümleri uyarınca yapılan yazılı ve sözlü sınavlarda başarılı olmaları ve Hâkimler ve Savcılar Kurulunca mesleğe kabul edilmeleri halinde hâkimlik ve savcılık mesleğine atanabilirler.”