Connect with us

Sürmanşet

AKP’den’tehdit edildim’ diyerek istifa eden Uğur’a cevap: Hukuki yollara başvursun

Published

on

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’ın ‘diktatörlük’ açıklamalarını değerlendirerek, “Seçilmiş Cumhurbaşkanına ‘faşist’, ‘diktatör’ demek gibi ki kendileri de bunun böyle olmadığını bilerek söylüyorlar. Mesele, bu değil. Bu provokatif söylemle, nefret söylemiyle yürüttükleri düşmanlığı devam ettirmek. AK Parti olarak gerekli hukuki haklarımızı kullanıyoruz” dedi.

“Türkiye düşmanı yapıların içerideki siyasi aparatı”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bir kaset operasyonu ile birlikte göreve gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’yi ve CHP’nin siyasetini nasıl dönüştürdüğünün hep birlikte görüldüğünü belirten Ünal, “2010 yılından itibaren Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’si adeta Türkiye düşmanı yapıların içerideki siyasi aparatı olarak hareket etmektedir. Bunu defalarca ifade ettik. Siyasette iyi niyet önemlidir, karşılıklı güven önemlidir. İşbirliği yaparsanız, yapmazsınız bunlar demokratik siyasette olagelen şeylerdir. Muhalefet yapmak düşmanlık, hakaret, iftira, milletin seçtiklerine düşmanlık yapmak demek değildir. CHP’nin 2010’dan bugüne kadar siyasal söylem analizi yapıldığında açık ve net görülmektedir ki CHP’nin Türkiye düşmanı yapıların içerideki siyasi aparatı gibi davranmaktır. 2010 yılından itibaren Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’si bu milletin yanında olmamıştır, Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’sinin açıklamaları herhangi iyi niyet, kritik ve de eleştiri barındırmadığı gibi, apaçık düşmanlık barındırdığı için şunu söylüyoruz. CHP, düşmanlık yaptığı sürece, Türkiye düşmanı sözcülerin içerideki aparatı gibi davrandığı sürece CHP’yi muhatap almayacağımızı söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

“CHP’nin sokak çağrısı ve ayaklanma çağrısı, geçtiğimiz günlerde Tekirdağ’da tekrar depreşti” diyen Ünal, “Bir ilçe belediyesinin, ilçe belediye başkanının hezeyanı olarak baktık, bir ilçe başkanının hezeyanı olarak değerlendirdik. CHP’nin sözcüsünün kalkıp Tekirdağ’a gidip bu isyan çağrısını desteklemesi göstermektedir ki 9 Temmuz’da Kemal Kılıçdaroğlu’nun Maltepe mitinginde yaptığı sokak çağrısının, isyan çağrısının devamı nitelikte. Çünkü, CHP sözcüsü bugün Başbakanımız da çok güzel bir tanımlama yaptı, CHP sözcüsü Tekirdağ’a kadar gitti, bu belediye başkanının arkasında olduğunu söyledi. Yetmedi, seçilmiş Cumhurbaşkanına ‘faşist’, ‘diktatör’ demek gibi ki kendileri de bunun böyle olmadığını bilerek söylüyorlar. Mesele, bu değil. Bu provokatif söylemle, nefret söylemiyle yürüttükleri düşmanlığı devam ettirmek. AK Parti olarak gerekli hukuki haklarımızı kullanıyoruz. CHP’nin 15 Temmuz’a kadar kullandığı dilin söylemini yakında sizlerle paylaşacağız. Bu Türkiye karşıtı yapıların içerideki siyasi aparatı olan Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’si bize karşı konuşmuyor. Bu söylemler, hakaretler yurtdışında 165 ülkede FETÖ’cülerin Türkiye karşıtı propagandalarına malzeme olarak üretiliyor” açıklamalarında bulundu.

Tehdit veya şantaj dili kullanmadık

Ünal, açıklamaları sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Ahmet Edip Uğur’un Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa ederken yaptığı ‘tehdit edildiği’ yönündeki açıklamalarının sorulması üzerine Ünal, “Biz, hiçbir belediye başkanımızla ilgili tehdit ya da onlara dönük bir şantaj dili kullanmadık. Balıkesir ölçeğinde bazı haddini bilmezlerin, durumdan vazife çıkaranların Sayın Edip Uğur’a dönük böyle bir hadsizliği olmuşsa, bu kişilere karşı varsa gerekli hukuki yollara başvurması gerekir. Koordinasyonu yöneten genel başkan yardımcımızdan herhangi bir şekilde asla bırakın böyle bir tehdit ya da şantajı nezaketsizlik bile olmamıştır” diye konutu.

Yeni istifalar istenebilir

Başka istifalar gelip gelmeyeceğine ilişkin soru üzerine Ünal, “Şu an itibarıyla biz daha çok kongrelerimize odaklanmış durumdayız. Yerel yönetimlerle ilgili değerlendirmelerimiz tamamlandı, bundan sonra yeni değerlendirmeler olmayacağı anlamına gelmiyor bu ama şu an itibarıyla yerel yönetimlerdeki değerlendirmelerimizden ziyade parti olarak kongrelerimize odaklandık” dedi.

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar