Ana sayfa Gündem AKP’lilerden istifa yorumu: Parti içindeki güç mücadelesi Pazar günü itibariyle değişti

AKP’lilerden istifa yorumu: Parti içindeki güç mücadelesi Pazar günü itibariyle değişti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, kaos yaratan sokağa çıkma yasağının ardından aldığı istifa kararını bu kez AKP'liler değerlendirdi.

PAYLAŞ

İçişleri Bakanı Soylu’nun, geçtiğimiz haftasonu ülke çapında kaosa neden olan sokağa çıkma yasağı ilanın ardından ‘Sorumluluk bana aittir’ diyerek istifa girişiminde bulunmasını ve Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın parti içi dengeleri değiştirdiği belirtilen istifayı kabul etmeme kararını Reuters’a değerlendiren bazı AK Partili yetkililer, tartışmalara neden olacak açıklamalarda bulundu.

‘SOYLU, ALBAYRAK’A POTANSİYEL RAKİP’

İsimlerini açıklamadan, istifa öncesi ve sonrası hakkında önemli değerlendirmelerde bulunan AKP’li yetkililer, üst üste yaşanan bazı olayların ardından Süleyman Soylu’nun üstüne fazla gidildi görüşünde.

AKP’lilerin yanında siyaset analistlerinin görüşlerine de yer verilen haberde, partide önemli ve etkili bir isim olarak bilinen Soylu’nun Hazine ve Maliye Bakanı ve Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’a ‘potansiyel rakip’ olarak görüldüğü belirtildi.

‘BİR GÜCÜ VAR VE İSTİFA OLAYINDA BU GÜCÜ GERÇEK ANLAMDA KONSOLİDE EDİLDİ’

İsminin gizli kalması koşuluyla Reuters’a konuşan AKP’li bir yetkili, Soylu ve Albayrak arasındaki çekişmeye değinerek, parti içinde bir gücü olduğunu belirttiği Soylu’nun istifa girişiminin ardından bu gücün gerçek anlamda konsolide edildiğini söyledi:

“Bir süredir Albayrak ve Soylu arasında bir çekişme olduğu ve aralarında sıkıntı yaşandığı artık bir sır değil. Ancak zaman zaman ikili arasındaki çatlağın partide görünenden daha fazla hasara yol açtığı bir gerçek… Soylu’nun son istifa olayında da artık bu durum dahil, diğer bazı konulardaki birikimlerin bir patlaması olduğunu görüyoruz. Üst üste yaşanan bazı olaylarda Soylu’nun üstüne fazla gidildi. Ancak hem halk hem taban hem partide Soylu’nun terörle mücadele konusundaki başarısı ve durmaksızın çalışması karşılık buluyor. Kim ne derse desin bir gücü var ve bu istifa olayında bu güç gerçek anlamda konsolide edildi.”

‘AK PARTİ AÇISINDAN ZARAR VERİCİ GÖRÜNTÜLER’

Süleyman Soylu’nun istifa girişiminin Erdoğan tarafından geri çevrilmesiyle gücünün daha da arttığını ifade eden bir başka AKP’li isim ise “eleştirisinde bulundu:

“Süleyman Soylu partideki önemli güç merkezlerinden biri. Kim ne derse desin Soylu’nun bir gücü var ve istifa olayının ardından gücü daha da arttı. Parti içinde daha fazla güç mücadelesi Pazar günü itibariyle değişti artık. Ama bunlar AK Parti açısından zarar verici görüntüler olmaya başladı.”

AKP içinden gelen Süleyman Soylu’nun ve Devlet Bahçeli’nin daha güçlendiği, Berat Albayrak’ın zayıfladığı görülerinin aksine islamcı camianın önemli kalemlerinden Ahmet Taşgetiren, Karar’daki köşesinde farklı bir görüş dile getirdi.

Soylu’nun tırmanışındaki üç belirleyen

Süleyman Soylu’nun 2012’de partiye gelişinin, MKYK üyeliğinin, Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığının, milletvekilliğiğinin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ve İçişleri Bakanlığının bir tırmanış öyküsü olduğunu belirten Taşgetiren, bu tırmanışta, ‘Erdoğan’a sadakat’ın altını çizen bir siyasi yürüyüş’, ‘Güvenlik politikaları’nda başat söylem ve ‘Vazgeçilmez ana bileşen’ MHP’nin hilafsız desteği gibi üç belirleyen olduğuna dikkat çekti.

‘İSTİFA ERDOĞAN’DAN DÖNMESEYDİ, ERDOĞAN’A KARŞI TAVIR NE OLURDU?’

Süleyman Soylu’nun istifa girişimin ardından sosyal medyada harekete geçen kitleyi değerlendiren Taşgetiren, AKP Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam ile her durumda Erdoğan’a göğsünü siper eden Ahmet Hamdi Çamlı’nın dahi hedef tahtasına konulmasına dikkat çekti. ‘Soylu’nun istifası Erdoğan’dan dönmeseydi, bu grubun Erdoğan’a karşı tavrı ne olurdu?” sorusunu da soran Taşgetiren, “Bence AK Parti’de günün ve geleceğin sorusu bu olacaktır” dedi:

“Eminim ki o gecenin hareketliliği okunacaktır. Soylu da okuyacaktır, Erdoğan da… AK Parti bünyesi de bir okuma gerçekleştirecektir. Bahçeli’nin-Destici’nin göğüslemesi de okunacak alana dahildir. ‘Normal’in ötesindedir o gece. Son söz: Bu iş bitmemiştir.”