Ana sayfa Dünya AKP’nin İsrail ile bitmeyen petrol aşkı

AKP’nin İsrail ile bitmeyen petrol aşkı

ABD, İsrail büyükelçiliğini Kudüs’e taşıdı. Tepkiler çığ gibi büyüdü. Gazze’de protesto gösterileri yapıldı, İsrail askerleri 48 Filistinliyi öldürdü. AKP Hükümeti sözlü tepkiler veriyor ancak diğer yandan İsrail’e yönelik petrol sevkiyatını devam ediyor.

PAYLAŞ

Norveç bandıralı geminin, Türkiye-İsrail arasında kat ettiği rota, TankerTrackers‘ın twitter hesabından da görüntülendi.

ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’ü taşımasının ardından yapılan protesto eylemlerini İsrail askerleri kanla bastırdı. Dünyadan tepkiler yükseldi. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “İsrail soykırım yapıyor” demekle yetindi. Dün Bakanlar Kurulu’ndan sonra kameraların karşısına geçen hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ, “ABD ile İsrail’e yaptırım uygulanacak mı?” sorusuna yanıt vermedi.

Cumhuriyet gazetesine göre, Hükümetin yaptırım konusundaki bu sessizliğinin arkasında, İsrail’e verilen gizli petrol desteği olduğu ortaya çıktı. Dünyadaki tüm tanker hareketlerini takip eden TankerTrackers sitesindeki istatistiklere göre, sadece geçen ay Ceyhan’dan İsrail’e 1,5 milyon varil petrol sevk edildiği ortaya çıktı.

Norveç bandıralı Vinga adlı gemi, Kuzey Irak’taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne (Kurdistan Regional Government-KRG) ait petrolleri iki ayrı seferle Tel Aviv yakınlarındaki Aşkelon Limanı’na sevk etti.

Ceyhan’dan İsrail’e yapılan sevkiyat rotası da canlı ekranlar aracılığıyla detaylı olarak paylaşıldı. TankerTrackers’in paylaştığı bir görsele göre, 11 Mayıs’ta da bir sevkiyat daha yapılmıştı.