Ana sayfa Editörden “AKP’nin ‘muhalefete muhalefeti’ trollerin ölçüsüzlüğüyle AKP seçmenini de utandıran bir hale geldi”

“AKP’nin ‘muhalefete muhalefeti’ trollerin ölçüsüzlüğüyle AKP seçmenini de utandıran bir hale geldi”

PAYLAŞ

Muhalif yazıların altına yapılan küfür, hakaret ve imla hatalarının yer aldığı yorumlara dikkat çeken Hürriyet yazarı Gülse Birsel, “Acaba aşırı küfürbaz, fanatik ve tehditkâr hesaplar hakikaten AK Partililer veya AK Parti’nin sosyal medya trolleri midir, yoksa bilakis, ‘İşte bunlar da böyle insanlar’ algısı oluşturma hedefli, kaynağı meçhul bir sinsi aktivite midir?” diye sordu.

Ak Partililerin böyle temsil edilmeyi hak etmediğini söyleyen Birsel, “Milyonlarca insan, içinde milyonlarca birbirine benzemeyen seçmen, bu fanatik, küfürbaz, ayırımcı karikatüre indirgenmeyi gerçekten hak etmiyor” diye yazdı.

Gülse Birsel’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Dikkat çekici olan şu: Yazılan bir yazı, bir fikir veya bir tweet için bazen bir-iki gün negatif tepki gelmiyor. Veya birkaç düzgün eleştiri yazılıyor.

Derken bir düğmeye basılmış gibi, aynı anda, “organize işler bunlar” tarzında, aynı karşı çıkışı, ancak seviyeli eleştiri değil, muhtelif hakaret, küfür ve farklı imla hataları eşliğinde bombardıman olarak izliyoruz!

Arada akıllı fikirli olanlar, karşı çıkışını zarif, düzgün bir dille aktaranlar gözden kaçmadıysa, artık inanın tek ciddiye alınan da onlar oluyor.

Zira AK Parti’nin “muhalefete muhalefeti” sosyal medya trollerinin ölçüsüzlüğüyle AK Parti seçmenini de utandıran bir hale geldi. Acaba aşırı küfürbaz, fanatik ve tehditkâr hesaplar hakikaten AK Partililer veya AK Parti’nin sosyal medya trolleri midir, yoksa bilakis, “İşte bunlar da böyle insanlar” algısı oluşturma hedefli, kaynağı meçhul bir sinsi aktivite midir? E öyle ya, artık hayatımız şüphe, hayatımız komplo teorisi!

Sosyal medyadaki AK Parti taraftarları arasında elbette gerçek vatandaşlar, hakikaten konuyla alakalı başka görüşleri veya içten ateşli fikirleri olanlar var ve onlar saygıdeğer insanlar. Ama bu saygıdeğer ve gerçek insanlar, öteki sahte veya paralı, aynı anda aynı hashtag’i açan, benzer avatar’ları kullanan, benzer isimli onlarca hesabı aynı anda aktive edip, hashtag bitince kapatan “hakaretseverler” arasında kaynayıp gidiyorlar. Çünkü bu trollerin sayısı çok.

Milyonlarca insan, içinde milyonlarca birbirine benzemeyen seçmen, bu fanatik, küfürbaz, ayırımcı karikatüre indirgenmeyi gerçekten hak etmiyor. Benzer bir vaziyet ve sosyal medya aktivitesi muhalefet partilerinde de var ama sanırım bu kadar büyük bir sayı olmadığından daha az görünürler.

Çağın gereği sosyal medyada güçlü olmak. Siyasetteysen bu yolla kitlelerin enerjisini yükseltmek, bir takım duygusu sağlamak vs, bunları anlıyorum. Ama algıyı yönetelim, derdimizi anlatalım derken, parti seçmeninin imajı yerle bir oluyor. Ve farklı görüşten vatandaşların birbirinin gözündeki resmi sivriliyor, git gide ötekileşiyor.

Yazının tamamı için…