Ana sayfa Gündem AKP’nin ‘süper bürokratları’ her yerde!

AKP’nin ‘süper bürokratları’ her yerde!

Varlık Fonu, Türk Telekom, Türk Havayolları veya kamu bankaları gibi birden fazla kurumun yönetiminde yer alan AKP’li bazı isimler aynı zamanda cumhurbaşkanlığında danışman, politika kurulu üyesi veya bakan yardımcısı.

PAYLAŞ

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan aday göstermediği ya da aday olmasına karşın seçilemeyen bazı eski milletvekillerini de cumhurbaşkanlığında görevlendirdi.

TBMM üyeliği sona eren bazı milletvekilleri, cumhurbaşkanı başdanışmanlığı görevinin yanısıra bakan yardımcılığı görevine de getirildi.

Bu isimler şöyle:

Arda Ermut

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi başkanı, Varlık Fonu yönetim kurulu üyesi. Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde danışmanıydı. Bilal Erdoğan’ın imam hatip lisesinden arkadaşı.

Rifat Hisarcıklıoğlu

2001 yılından bu yana Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği başkanı, Varlık Fonu yönetim kurulu üyesi, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu İcra Kurulu üyesi.

Hüseyin Aydın

Türkiye Bankalar Birliği yönetim kurulu başkanı, Varlık Fonu yönetim kurulu üyesi, Ziraat Bankası genel müdürü.

Mehmet İlker Aycı

Türk Hava Yolları (THY) yönetim kurulu üyesi ve icra komitesi başkanı, Türkiye Futbol Federasyonu Denetleme Kurulu başkanı.

Fuat Tosyalı

Varlık Fonu yönetim kurulu üyesi, Tosyalı Holding yönetim kurulu başkanı, Türkiye Çelik Üreticileri Derneği yönetim kurulu başkanı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu icra kurulu üyesi.

Zafer Sönmez

Varlık Fonu yönetim kurulu üyesi, Acıbadem Sigorta yönetim kurulu üyesi.

Erişah Arıcan

Borsa İstanbul yönetim kurulu başkanı, Varlık Fonu yönetim kurulu üyesi, Marmara Üniversitesi’nde Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü müdürü.

Ömer Fatih Sayan

Türk Telekom yönetim kurulu üyesi ve başkan yardımcısı, Ulaştırma ve Altyapı bakan bakan yardımcısı. Eski Aile ve Sosyal Politikalar bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın kardeşi.

Burhan Kuzu

AKP MKYK üyesi, eski AKP milletvekili ve Anayasa Komisyonu başkanı, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyesi.

Ayşe Türkmenoğlu

Eski AKP milletvekili, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyesi, cumhurbaşkanı başdanışmanı.

Selim Dursun

Eski AKP milletvekili, Ulaştırma ve Altyapı bakan yardımcıs, Türk Telekom yönetim kurulunda da ‘bağımsız üye’.

Yiğit Bulut

Türk Telekom’un yönetim kurulunda ‘bağımsız üye’, cumhurbaşkanı başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi.

Sefer Turan

Cumhurbaşkanı başdanışmanı, Türk Telekom yönetim kurulu üyesi.

Cenap Aşçı

Milletvekili adaylığı için kamu görevinden istifa ettikten sonra milletvekili olarak seçilemedi, müsteşar olduktan bir gün sonra geçici hükümette gümrük ve ticaret bakanıydı. Halkbank’ta yönetim kurulu üyesi.

Meltem Taylan Aydın

Cumhurbaşkanı başdanışmanı, Halkbank’ta yönetim kurulu üyesi.

Orhan Yüce

Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Şirketi’nde yönetim kurulu üyesi, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nda başkan yardımcısı. TOKİ’ye bağlı Emlak Dairesi başkanlığı, İdari ve Mali İşler Dairesi başkanlığı, Sosyal Hizmetler Dairesi başkanlığı, Finansman Dairesi başkanlığı da Yüce’nin sorumluluğunda.

Aday gösterilmeyen ya da gösterilip seçilemeyen isimler

Aday gösterilmeyen ya da aday olmasına karşın seçilemeyen isimlerden Mehmet Uçum, Hamza Yerlikaya, Alev Dedegil, Seyit Sertçelik, Özlem Zengin, Gülay Samancı, Reha Denemeç, İhsan Şener, Oktay Saral, Mustafa Akış, Ayşe Türkmenoğlu ve Gülşen Orhan çeşitli görevlerle cumhurbaşkanlığına atandı.

Vekillikleri sona eren Hilmi Bilgin, Yıldız Seferinoğlu, Selim Dursun, Hamza Yerlikaya gibi isimler çeşitli bakanlıklarda bakan yardımcısı olurken, cumhurbaşkanlığına danışman olarak atandı.