Ana sayfa Manşet ”AKP’nin Türkiye’yi buradan çıkarması, mümkün değildir”

”AKP’nin Türkiye’yi buradan çıkarması, mümkün değildir”

CHP'li Selin Sayek Böke, 'Ekonomiyi çöküntüye sokan AKP'nin Türkiye'yi buradan çıkarması, mümkün değildir' dedi.

PAYLAŞ

İktidarın seçim sonrası için ekonomik istikrar vaadine ilişkin “Ekonomiyi çöküntüye sokan AKP’nin Türkiye’yi buradan çıkarması, mümkün değildir” değerlendirmesinde bulunan CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, “İstikrarın çöküşünden AKP sorumludur” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve ekonomist Selin Sayek Böke, AKP’nin ekonomi kurmayları tarafından dillendirilen “seçim sonrası ekonomide reform yapılacak” vaatlerini değerlendirdi.

Türkiye’nin yaşadığı ekonomik sıkıntıların konjonktürel olmadığını söyleyen Böke, “Ekonomideki sıkıntılar AKP’nin kendi eliyle bilerek kurduğu sistemin sonucudur” dedi.

“EKONOMİ ÇÖKÜNTÜDE”

AKP iktidarının ekonomiyi çöküntüye soktuğunu ifade eden Böke, bu sonucu ortaya çıkaranların seçimden sonra da düzeltemeyeceklerini söyledi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, “Türkiye’de kurallı piyasa ekonomisi işlenmelidir” sözlerini hatırlatan Böke, kurallı piyasa ekonomisinin AKP hükümeti tarafından yıkıldığını söyledi.

Böke, “Şimdi kurallı ekonomi piyasasının temeli, piyasanın ortaya çıkardığı tüm olumsuzlukları halkı adına aşılacak adımları atmaktır. Oysa ki mevcut iktidar, tüm kuralları denetleyen ve düzenleyen kurumları bilerek ve isteyerek yıktı. Hatta kamu kaynaklarını doğrudan kendi eliyle piyasanın aktarmasını sağlamak yerine, doğrudan rantçı sermayeye aktaran tüm mekanizmaları kendisi kurdu. Şimdi bu düzeni kurmuş olan ve bunun sonucunda ekonomiyi çöküntüye sokan AKP’nin Türkiye’yi buradan çıkarması mümkün değildir” sözleriyle AKP’nin ekonomi politikasını değerlendirdi.

“REÇETELER AKP’NİN ÖZÜ İLE UYUŞMUYOR”

Böke, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu reform, değişim ve ekonomik reçetelerin, AKP’nin özü ile uyuşmadığı görüşünde. “AKP’nin özü, kurmuş olduğu rantçı düzenin kendisidir” yorumu yapan Böke, şöyle devam etti: “AKP’yi siyaseten ayakta tutan şey, kurduğu bu rantçı ekonomik düzendir. Sosyal devleti halk temelli olmaktan çıkartıp parti temelli bir yapıya kavuşturmuş olması, kamu kaynaklarını rantçı sermaye ile paylaşarak onun üzerinden kendini siyaseten ayakta tutuyor olması, AKP’nin varlığının bu sorunları yaratan düzene ihtiyacının olduğunu ortaya koyuyor.”

“CİDDİ SIKIŞMIŞLIK SÖZ KONUSU”

Ekonomide ciddi anlamda sıkışmışlığın söz konusu olduğunu belirten Böke, söz konusu sıkışmışlığın sebebini ise Türkiye’nin üretim yapısının yeterince değer yaratmaması olarak gösterdi. Değer üretmeyen ekonomi anlayışların beraberinde borçluluğu getirdiğini kaydeden Böke, “Borçluluk durumu, bireysel düzeyde hissediliyor. Baktığımızda Türkiye’de 30 milyon insanın borcu var. Neredeyse tüm esnaf, KOBİ’ler borçlu. Bir de ülke çapında da çok belirgin bir borç birikimi hissediliyor. Yani toplamda Türkiye’nin dış borcu, milli gelirini yüzde 50’yi geçmiş durumda. Öyle ki Türkiye’nin kendi içinde de dışında da hafif bir esinti olsa Türkiye ekonomisinde bir kasırga yaratıyor. Bu kasırgayı biz bugün TL’nin kuruş kuruş değer kaybında görüyoruz. Önlenemez faiz artışlarında görüyoruz” dedi.

“İKTİDARIN EKONOMİK İSTİKRAR VAADİ ÇÖKTÜ”

AKP iktidarının sürdürülebilir olmayan ve sadece güne odaklanan bir siyaset yürüttüğünü de sözlerine ekleyen Böke, “AKP’nin ekonomik istikrar vaadi çöktü. İstikrar dediğimiz şey, yarına dair güven duygusudur. Ekonomik değerlerin fazla değişmemesidir. Ancak, son dönemde Türk Lirası yüzde 45 oranında değer kaybetti. Faizler, geçtiğimiz yıllara kıyasla neredeyse iki katına çıkmış durumda. Borçluluk 2002 yılında 6 milyar lira iken; hane halkı borcu, şimdi 560 milyar lirayı aşmış vaziyette. Demek ki, gerçekten bir istikrar çöküşü yaşıyoruz. Bir güven duygusunun erimesini ve tüm makro ekonomik verilerle birlikte ekonomideki verilerin bir belirsizlik yansıttığını görüyoruz. Yani; AKP istikrarı kendi eliyle çökertti. AKP’nin bir istikrar yaratamayacağını, AKP’nin istikrar çöküşünden sorumlu olduğunu tüm Türkiye görüyor. Bu düzen değişecek” ifadelerini kullandı.