Ana sayfa Manşet AKP’nin yerel seçim planı: CHP’yi terörle suçlama

AKP’nin yerel seçim planı: CHP’yi terörle suçlama

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kısa bir süre önce, yerel seçimlerde 'bir teröristin seçilmesi halinde, duruma müdahale edip o belediyelere kayyum atayacaklarını' söyledi.

PAYLAŞ

Bu açıklamadan kasıt, HDP’den belediyeler olarak yorumlandı. Halihazırda çok sayıda Kürt ilinde HDP’li belediye başkanları ya tutuklanmış ya da görevden azledilmiş vaziyette.

Sözcü Gazetesi köşe yazarı Can Ataklı’ya göreyse, Erdoğan’ın ‘terörist seçilirse kayyum atarız’ tehdidinin asıl hedefi CHP.

“AKP’nin yerel seçim kampanyası CHP’yi terörle suçlama üzerine kurgulanacak” yorumunu yapan Ataklı, Erdoğan’ın açıklamasını, “hiçbir hukuk devletinde asla duyulamayacak bir açıklama” olarak niteledi.

Ataklı, bu konudaki eleştirilerini şöyle sıraladı:

“Aklı başında herkes anlıyor ki Erdoğan HDP’yi kastetmektedir. Bu durumda eğer Güneydoğu’da bir terörist belediye başkanı olursa “seçilmiş” olduğuna bakılmayacak ve hemen görevinden alınacak yerine AKP’li bir kayyum atanacak. Peki, seçilen kişinin terörist olduğu nasıl anlaşılacak?

Çok basit, buna Erdoğan karar verecek. Bunu bizzat kendi sözlerinden anlıyoruz. Çünkü normal koşullarda bir teröristin bırakın belediye başkanı seçilmesine aday olmasına bile olanak yok.

Aday olmak için asgari koşullar bile bir teröristin böyle bir girişimde bulunmasına izin vermez. En azından bir terörist savcılığa gidip de “iyi hal kağıdı” alamaz. O halde Erdoğan’ın sözleri çok nettir. Seçilmiş kişiye kendi bakacaktır ve terörist olduğuna karar verme yetkisi de kendisindedir.

Zaten Erdoğan konuşmasında hukuktan, mahkumiyetten söz etmiyor sadece “terörist seçilirse hemen kayyum atarız” diyor, diyebiliyor ve müthiş alkış alıyor. Bu koşullarda gidilecek bir seçimden sağlıklı sonuç çıkarmak asla mümkün olamaz.”

Ataklı, baskın yerel seçim yapılma ihtimaline dair endişesini de ifade ettiği yazısında, pek çok kişinin ‘anayasa buna izin vermez’ dediğini ancak ortada Erdoğan’ın uymak zorunda hissettiği bir anayasa olmadığına değindi.

Erdoğan’ın açıkça, “Ben anayasayı çiğniyorum” dese bile, “Yok canım nereden çıkarıyorsunuz bunu” diyecek bir yüksek yargının bulunduğunu dile getiren Ataklı, yazısını şöyle sürdürdü:

“Seçim ister baskın ister zamanında olsun, artık çok belli ki AKP’nin kampanyası CHP’yi terörle sıkıştırmak üzerine kurgulanacak. Erdoğan sanki yarın seçim yapılacakmış gibi sadece CHP’yi suçluyor. Fotoğraf hileleri ile İsmet İnönü üzerinden CHP’ye ağır sözler söylüyor, CHP ile HDP’yi ısrarla aynı kefeye koyarak “terör destekçisi” olmakla suçluyor.

Sanıyorum Erdoğan başta Ankara ve İstanbul olmak üzere bazı önemli merkezlerde ciddi oy kaybına uğrayacağını görüyor ve bunun önüne geçmek için en iyi stratejinin CHP’yi terörle iç içe göstermek olduğunu düşünüyor. HDP’li adayları kastederek “Terörist çıkan kişiyi seçilmiş olsa bile atarız, yerine kayyum koyarız” sözünü de zaten bunun için söylüyor ki zaten korku içindeki CHP iyice korksun ve her türlü işbirliğinden uzak dursun.”