Ana sayfa Logo Altı Akşener: Siyasal iklimin değişmesi dışında hiçbir çıkar yol kalmamıştır

Akşener: Siyasal iklimin değişmesi dışında hiçbir çıkar yol kalmamıştır

PAYLAŞ

İçişleri Bakanlığı’na parti başvuru dilekçesini verdikten sonra Ankara’da Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde konuşan Meral Akşener, “İyi Parti”nin kuruluşunu ilan etti.

“AKP’nin 2007’den itibaren vizyonsuz, yıkıcı bir güce dönüştüğünü, Türkiye’nin operasyonlara açık hale getirildiğini söyleyen ve muhalefeti işlevsizlikle eleştiren Akşener, “Devlet organizasyonundaki denge 2007 Cumhurbaşkanlığı seçimiyle gevşemiş, 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimiyle tamamen ortadan kalkmıştır” diye konuştu.

16 Nisan referandumunu ‘kirli referandum’ diye nitelendiren ve 1946 seçimlerine benzeten Akşener, “Demokrasi tehdit altındadır ve iktidarın hukuku herşeyin üstündedir. Siyaset açmazdadır… Türkiye yorgundur, millet yorgundur, devlet yıpranmıştır. Siyasal iklimin değişmesi dışında hiçbir sağlıklı yol, çıkar yol kalmamıştır. O çıkar yol biziz, sizsiniz, 80 milyon Türk milletidir… Ümitlerimiz, hayallerimiz, gücümüz var. Zengin, adil, mutlu bir Türkiye, özgür bir toplum istiyoruz… Yeni bir siyasal hareketle, iyi bir siyasal hareketle Türkiye kucaklaşmasını başlatıyoruz” dedi.

“Türkiye tarihin gerisine düşemez”

Eğitim, bilim ve teknoloji alanlarını örnek veren Akşener, Türkiye’nin dünyanın gelişimini iyi okuyamadığını belirterek, “Türkiye tarihin gerisine düşemez. Türkiye’nin gelişen dünyadan kopmasına asla razı olmayacağız” diyerek birinci işlerinin, “gelişme ve ilerlemenin peşinden koşan Türkiye için gerekli reformların ivedilikle hayata geçirilmesi” olduğunu söyledi.

Hukuk devleti alanında yaşanan gerilemeyi sert dille eleştiren Akşener, “Hukuk, adalet ve liyakat devletin merkezinde olmazsa devlet çözülür, millet bozulur. Millet için devletin temel vasfı adil olmasıdır… Adalet cehaletin, korkakların düşmanıdır. Haktan ve liyakattan uzak yönetimler korkak yönetimlerdir. Özgürlük alanlarını daraltan, ilerleyici olmayan yönetimler korkak yönetimlerdir” diye konuştu.

“Kör propaganda devleti de körleştirir”

Basın özgürlüğünün güçlendirilmesi konusunda da mesajlar veren Meral Akşener, medya ve iletişim alanlarının baskılandırılmaması gerektiğini belirterek, “Tek kişilik yarışla iyi olunmaz, kör propagandadır. Sonuçta devleti de körleştirir, bazı muhteremlerde olduğu gibi onları da körleştirir” dedi.

Medyaya yansıyan parti programında dikkat çeken somut vaatler arasında bir yıl içinde yeni anayasa ile parlamenter sisteme geri dönülmesi, yine bir yıl içinde demokratik bir siyasi partiler kanunu çıkarılması, basın özgürlüğünde AB standartlarının hemen uygulanması da yer alıyor.

Akşener’in açıklaması öncesinde partinin kurucu üyelerinden eski SAT komandosu Ali Türkşen, Twitter hesabından partinin logosunu paylaşmıştı.