Ana sayfa Editörden ‘Akşener risk yarattı, Cemaat soruşturmaları bir milyon seçmeni etkiliyor’

‘Akşener risk yarattı, Cemaat soruşturmaları bir milyon seçmeni etkiliyor’

PAYLAŞ

Arka arkaya teşkilatlardaki isimlerin değiştiği partide, bazı belediye başkanlarının görevden alınması da gündemde.

Bu süreçte 22 il başkanı istifa ettirildi ya da görevden alındı.

Cumhuriyet’ten Erdem Gül, parti kulislerinde konuşulan ‘korkuları’ beş ayrı maddede sıraladı.

‘Küskünler’ sorun yaratacak

2014’teki yerel seçimlerde belediyelerdeki oy oranlarının, partinin oy oranlarının altına düşmeye başladığını hatırlatan Gül, referandumda İstanbul ve Ankara’da ‘Hayır’ çıkmasının da düşüşün göstergesi olduğunu yazdı.

Kulislerde konuşulanları, “Parti adına ‘dava adamı’ yerine ‘siyaset profesyoneli’ kadroların öne çıktığı şikayetleri çoğaldı. Teşkilat yöneticilerindeki bu değişim, teşkilatlarda daha çok ilgi çeken ve konuşulan konuların ‘ihale-rant-para’ olması şeklinde kendini gösterdi” diye aktaran Gül, Ahmet Davutoğlu, Bülent Arınç ve Abdullah Gül dahil partinin ağır toplarının ‘küskün’ olarak saf tutmasının, 2019’daki seçimlerde sorun yaratacağının düşünüldüğünü belirtti.

‘Akşener riski anketlerde görülüyor’

Meral Akşener liderliğindeki yeni partinin risk oluşturduğunun AKP anketlerinde görüldüğünü belirten Gül, şöyle devam etti:

“FETÖ soruşturmalarının kitlesel olarak çok genişlemesi de partinin önündeki sıkıntılardan biri olarak görülüyor. FETÖ soruşturmalarının yaklaşık 1 milyon olarak hesaplanan seçmeni doğrudan ilgilendirmesi, 2019 öncesi doğrudan oy hesaplarını etkiliyor. Geçmişte neredeyse tamamı AKP seçmeni olan doğrudan darbe bağlantıları içinde olmadıkları halde yaygın FETÖ soruşturmalarından etkilenen seçmenler de 2019 hesaplarında göz önünde tutuluyor.”