Ana sayfa Öne Çıkanlar Aksünger’den Zarrab davası açıklaması: Cumhurbaşkanı dışarıya çıkamaz hale gelebilir

Aksünger’den Zarrab davası açıklaması: Cumhurbaşkanı dışarıya çıkamaz hale gelebilir

PAYLAŞ

CHP Bodrum ilçe Başkanlığı’nın, Cumhuriyet’in ilanının 94’üncü yıl dönümü nedeniyle gerçekleştirdiği etkinliğe, CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger de katıldı.

Konuşmasına “Laiklik yoksa bu ülkede ne kadın- erkek eşitliği kalır, ne demokrasi olur ne de Ortadoğu’dan farkımız olur” sözleriyle başlayan Aksünger, “Ne yazık ki öyle bir nokta geliyoruz ki, Ortadoğu ülkesi olma gibi riskiyle karşı karşıyayız. CHP olarak, biz de sizin gibi aynı gemide beraber geliyoruz. Bu memleketin batısında bu akşam yemeklerinde beraber olurken, doğusunda da aynı şeyi başarmamız gerekir. Bu ülkenin doğusu da batısı da, kuzeyi de güneyi de bizim. Önümüzde her an bir seçim olabilir, ama şunu unutmayacağız. Onların adına ‘Başkanlık’ dediği, bizim adına ‘Yeniden referandum’ dediğimiz bir seçim gerçekleştireceğiz. CHP olarak, eğer bu ülkede Cumhuriyet’e, demokrasiye, laikliğe, parlamenter demokrasiye inanıyorsak, o gün verdiğimiz emeğin 10 katını vermek zorundayız. Bunu hiç kimse unutmayacak” dedi.

CHP’li Aksünger, ülkedeki yolsuzluklardan söz edildiğini anlattığı konuşmasında “Belki yakinen takip ediyorsunuz. Bu Zarrab Davası olsun; bu konularla çok yakından ilgilenmiş bir kişiyim ve Amerika’ya en son gittiğimde de bu davaya hem partim adına hem millet adına müdahil oldum. Şunu gördüm ki, Türkiye’yi bekleyen tehdit daha da büyük. Her an bir ambargoyla karşı karşıya kalabiliriz” ifadelerini kullandı.

“Her an Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı dışarıya çıkamaz hale gelebilir” diyen Aksünger, “Çıkarsa apar topar içeriye atılma olasılığı var. Ben Amerika’ya onlardan önce gitmiştim, şunu da açıkça ifade edeyim; ‘Amerika gibi bir yere gelirken, Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı 10 gün önceden insanları gönderdi, acaba bizim başımıza ne gelir?’ diye. Bu kadar kötü durumda olamaz. Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı, bu kadar itibarsız olamaz. Nedeni şu, o koltuk Mustafa Kemal’in koltuğu, o koltuğu hiç kimse bundan dolayı itibarsız hale getiremez. Biz bunu önleyeceğiz” dedi.