Ana sayfa Gündem Ali Babacan: Ayasofya’nın açılışı için davet gelmedi, gelseydi gidebilirdim

Ali Babacan: Ayasofya’nın açılışı için davet gelmedi, gelseydi gidebilirdim

PAYLAŞ

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, camiye dönüştürülen Ayasofya’nın ibadete açılacağı ilk namazda, kendisine davet gelmediğini açıklarken, “Gelseydi gidebilirdim herhalde” dedi.

Babacan, Ayasofya’nın müze statüsünün iptal edilerek camiye dönüştürülmesi konusunda ise, “Daha önce ‘Bu bir tuzaktır, bu bir oyundur’ ifadesi kullanıldı. ‘Biz böyle bir şey yaparsak dünyanın her yerindeki camilerin başına ne gelir, düşünüyor musunuz’ dendi. Benim hükümette olduğum dönem gündeme gelmedi açıkçası” yorumunu yaptı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Mehmet Akif Ersoy moderatörlüğünde Habertürk’te yayınlanan “Nedir Ne Değildir?” programında, gazeteciler; Nihal Bengisu Karaca, Nagehan Alçı, Deniz Zeyrek’in sorularını yanıtlıyor.

2002’den bugüne dini terminolojiyi hiçbir zaman kullanmadığını belirten Babacan, “‘Yeni bir parti kurduk, yeni bir dil oluşturalım, eski gömleği çıkaralım’ gibi bir şey yok, ben neysem oyum. Ben dinimizin kutsallarının günlük siyasette kullanılmasına kökten karşıyım ve hayatımın hiçbir döneminde yapmadım, doğru olduğuna da inanmıyorum. Bizim kendi hayat tarzımız, tercihlerimiz, inançlarımız olabilir” yorumunu yaptı.