Ana sayfa Manşet Alkolün azı da çoğu da zararlı

Alkolün azı da çoğu da zararlı

‘Yapılan araştırmalar, alkolün sağlıklı bir tüketim miktarının olmadığını gösteriyor. Buna göre 'günde 1-2 kadeh alkol almak sağlıklı olabilir' şeklindeki genel kanı çürütülmüş oldu.

PAYLAŞ

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, alkol tüketimini sağlıklı kılan bir miktar yok. Lancet dergisinde yayımlanan araştırmada her yıl alkol kaynaklı 2,8 milyon ölümün gerçekleştiği aktarılırken, alkolü tamamen bırakmanın en sağlıklı çözüm olduğu belirtiliyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre her yıl erkeklerin yüzde 7’sinde, kadınların ise yüzde 2’sinde alkol ile ilişkili ölümlerin görüldüğü ifade edildi. 15-49 yaş arasındaki kişilerde ölüm ve sakatlıkların temel sebeplerinden birinin alkol içmek olduğu belirtildi.

Önceki kimi araştırmalarda belirli bir miktar alkol tüketmenin sağlığa iyi gelen taraflarının olduğunun aktarılmasına rağmen, yeni araştırma alkolün zararlarının bu yararları bertaraf ettiğini söylüyor.

“AZ ALKOL YARARLIDIR” EFSANESİ

1990-2016 yılları arasında gerçekleştirilen ve yüzlerce diğer araştırmadan yararlanan yayında, günde bir kadeh içki içmenin kanser, diyabet ve tüberküloz riskini yüzde 0,5 artırdığı, günde iki kadehin bu riski yüzde 7’ye, beş kadehin ise yüzde 5’e çıkardığı belirtildi.

Araştırmanın yazarlarından Dr, Emmanuela Gakidou, “Günde bir iki kadeh içki içmenin sizin için iyi olduğu kanısı sadece bir efsane, bu çalışma bu efsaneyi tuzla buz ediyor.” diyor.

Araştırmanın bir diğer yazarı King’s College London’dan Robyn Burton ise ‘alkolün dünya çapında kocaman bir sorun’ olduğunun ortaya konduğunu ifade ediyor.