Ana sayfa Dünya Alman basını: Alman hükümeti siyasi karar almalı

Alman basını: Alman hükümeti siyasi karar almalı

PAYLAŞ

Gazetede yer alan haberde şu ifadelere yer veriliyor:

“Olağanüstü hal rejiminde bir Alman gazetecinin Türkiye’de tutuklu olduğu bir anda etkinliğin planlanmış olması ciddi bir fark yaratır. Söz konusu ülkelerin ilişkisinde Nazi benzetmeleriyle sağa sola saldırılıyorsa, bu bir fark yaratır. Ve Erdoğan’ın seçim etkinliği yapmasının Almanya’daki Türklerdeki atmosferi zehirleme tehdidi varsa bu bir fark yaratır. Federal Hükümet Erdoğan’a Almanya’da seçim etkinliği yapmaya izni verme noktasında tüm bunları hesaba katmalıdır, tüm bunları hesaba katmak zorundadır. Nihayetinde bu hukuki değil tamamen siyasi bir karardır. Federal hükümetin Türk siyasetçilerin seçim etkinlikleri yapmasını engelleme konusunda hukuki kaldıracı, diplomatik araçları var. Görünen o ki buna tek bir istekleri yok.”

Almanya’nın prestijli ekonomi gazetelerinden Handelsblatt Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çıkışlarının Avrupa’da sağ popülistlere hizmet ettiğini belirtiyor:

“Türk hükümet politikacılarının aptal Nazi benzetmeleri Avrupa’nın etkisinin ne kadar da az olduğunu gösteriyor. Ölçüsüz saldırılarıyla Erdoğan ve Çavuşoğlu sadece kendi ülkelerindeki ultramilliyetçilere hizmet etmiş olmuyorlar. Ankara’nın saldırıları aynı zamanda Avrupa’daki sağ popülistlerin de işine geliyor. Türk siyasetçiler için ülkeye giriş yasağı getirilmesi gibi absürt bir talep bunu gösteriyor. Böylece gerilim tırmanıyor. Durum daha fazla kontrolden çıkamazdı. 16 Nisan’daki anayasa referandumu, eğer çoğunluk Erdoğan’ın başkanlık planlarını reddederse Türkler açısından Avrupa kapısını yeniden açmak için belki de son şans. Ancak kimse bunu ümit dahi edemiyor. Zira hesap edilemez Erdoğan’ın halk oylamasında çıkacak bir ‘Hayır’a nasıl tepki göstereceğini kim bilebilir ki.” (Deutsche Welle Türkçe)