Ana sayfa Logo Altı Alman basını: AP’nin ardından Merkel de Türkiye’ye para musluklarını kesmeye hazırlanıyor

Alman basını: AP’nin ardından Merkel de Türkiye’ye para musluklarını kesmeye hazırlanıyor

PAYLAŞ

Avrupa Parlamentosu’na sunulan Türkiye’ye gönderilen üyelik müzakere fonlarından 80 milyon Euro kesintiye gidilmesi teklifinin ardından Almanya’nın da Türkiye’ye kredi musluklarını kesmek için yoğun çalışma içine girdiği öğrenildi.

Grihat’ın Alman basınından derlediği haberlere göre, Alman Federal Devleti yönetiminde olan Gelişim Bankası KfW, Avrupa Yatırım Bankası(EIB) ve Avrupa Yapılandırma ve Gelişim Bankası (EBRD) Türkiye’ye yönelik kredi fonlarında kesintiye gitmeye hazırlanıyor.

Türkiye’de her geçen gün kötüye giden demokrasi ve insan hakları düzeyinden endişe duyan Avrupalı milletvekillerinin, Türkiye’ye gönderilen üyelik müzakeresi fonlarından 50 milyon ve gerek görülürse 30 milyon Euro’nun daha kesilmesi için Avrupa Parlamentosu’na sundukları teklif, Avrupalı hükümetleri harekete geçirdi.

Parlamenterlerin endişesi, ülkelerin kredi sağlayıcıları arasında dikkate alınarak Türkiye’ye yönelik daha sıkı tavır almalarına yön verdi.

Alman basınına göre, Alman hükümeti, mali kurum ve bankalarına Türkiye’ye yönelik duruşlarını daraltarak kredi musluklarını kesmeleri için talimat verdi.

Bir üst düzey Alman yetkilisine göre, Türkiye’ye verilen mevcut krediler dondurulmadı ama çok sıkı sınırlandırmalar getirildi.

Türkiye’nin yıllık 36 milyar dolar ticaret hacmiyle en büyük ekonomik ortağı olan Almanya’nın bu tutumunun Ankara tarafından dikkatle izleneceği bekleniyor.

AB üyelik müzakereleri kapsamında Türkiye’nin AB’den 2014-2020 yılları arasında 4.45 milyar Euro destek alması beklenirken, her iki taraf arasında şimdiye kadar sadece 1.78 milyar Euro miktarlık fon kadar anlaşma yapıldı.