Connect with us

Dünya

Alman basını: Hükûmetin hızlı kurulacağına ilişkin tüm ümitler suya düşmüş gibi

Published

on

Almanya’da koalisyonu oluşturma çabaları ve Alman ekonomisine ilişkin sonbahar tahmin raporunun yankıları Alman basınında öne çıkan konular.

Almanya’da büyük halk partilerinin yoğun oy kaybetmesi ve sağ popülist Almanya İçin Alternatif’in Federal Meclis’e girmesinin şaşkınlığı devam ediyor. Böyle bir ortamda üçlü koalisyonun oluşturulması için sondaj görüşmeleri de sürüyor. Münchner Merkur gazetesi liderlerin seçimden ders çıkartmaları zamanının geldiği görüşünde:

“Seçmenin tokadının ardından Alman politikacılar ‘artık bu böyle devam edemez’ lafını sık kullanır oldu. Ama koltuğuna yapışan Schulz, Seehofer ve Merkel’in şamar oğlanı Kauder’e bakılacak olursa bu lafa uyan kimse yok. Ve Başbakan Merkel politikalarında neyi değiştireceğini dahi bilmiyor. En azından öyle konuşuyor. Bu tavırla öfkeli seçmen yatıştırılabilir mi? ‘Bir şeyler değişsin ama bunun için hiçbir şey yapılmasın’ gibi bir anlayış seçim hezimetinden sonra yanlış bir başlangıç anlamına geliyor. Bu yanlışlığı ilk kez hissedecek olan Sosyal Demokrat Parti lideri Schulz olabilir. Sadece meclis gurup başkanlığından birazcık feragat etmek ona yetmeyecektir.”

Badische Neueste Nachrichten gazetesi ise yorumunda üçlü koalisyon başarılamazsa siyasetin felç olacağını belirtiyor:

“Üçlü koalisyon sondaj görüşmelerinin daha başında rota belirmeye başladı. Sığınma ve göç politikalarının reformdan geçerilerek insanî, kaosa meydan vermeyecek, güvenlik ve öngörülebilirliği sağlayacak yeni bir politik rota amaçlanıyor. Ve Merkel’in de bu rotayı daha şimdiden kamuoyuna duyurması öngörülüyor. Fazla ortak yönleri olmayan Hristiyan Birlik partileri, Hür Demokrat Parti ve Yeşiller daha göç konusunda bile ortak bir vizyon yaratamayacak olurlarsa, o zaman gerçekten sonları gelmiş olacak ve siyasette felç durumu kalıcı olacaktır.”

Neue Osnabrücker Zeitung gazetesi ise hükümetin hızlı bir biçimde kurulacağına yönelik ümitlerin suya düştüğünü öne sürüyor:

“Sosyal Demokrat Parti ile Hristiyan Birlik partilerinin yönetimleri, kendilerine eleştiri yöneltenlerin baskısına zor dayanıyor. Parti liderleri Martin Schulz ve Horst Seehofer’in istifasını talep edenler, bu emsalsiz kötü seçim sonuçlarından sorumlu olan liderler ile yapılacak hesaplaşmanın ilk işaretleri. Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) lideri Seehofer açısından bu durum koalisyon sondaj görüşmelerine de yansıyabilir. Hristiyan Sosyal Birlik, sağ popülist Almanya İçin Alternatif’in (AfD) seçim başarısına tepki olarak daha da sağa kayabilir. Bu da üçlü koalisyon görüşmelerini epeyce zorlar. Başbakan Merkel ise partisinin aldığı tarihi oy kaybı nedeniyle o kadar zayıf konuma düştü ki, onun güçlü bir biçimde görüşmelere damgasını vurması mümkün görünmüyor. Federal Meclis seçimlerinin ertesinde hükümetin hızlı bir biçimde kurulacağına ilişkin tüm ümitler suya düşmüş gibi.”

Önde gelen Alman ekonomik araştırma enstitülerinin sonbahar tahmin raporu açıklandı. Ekonomistler Alman ekonomisindeki canlanmanın devam edeceği görüşündeler. Mittelbayerische Zeitung bu raporu yorum sütununa taşımış:

“Bundan 10 ya da 20 yıl önceki tahmini sonbahar raporları ekonomide güçlü büyümeye, istihdamda artışa ve işsizlikte düşüşe işaret etse, böyle bir rapor büyük sevince yol açardı. Ama 2017’nin sonbaharında durum farklı. Büyük halk partilerinin seçmenden güçlü bir tokat yemeleri ve sağ popülistlerin de parlamentoya girmiş olmaları nedeniyle politika felç olmuş durumda. Hissiyat açısından sanki Hristiyan Batı kültürü yarın çökecekmiş gibi bir güvensizlik durumu var. Tüm ülke ikilem içinde. Objektif olarak bakıldığında ülkenin durumu iyi. Buna rağmen çok sayıda Alman neredeyse büyük bir zevk içinde kötümserlik ve karanlık gelecek tabloları çiziyor. Bu tuhaf duygusal durum Siegmund Freud’u herhalde bayağı eğlendirirdi.”

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar